Günlerdir Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nin yatan son model anjiyo cihazını yazıyorum.
Konuşması gerekenler susuyor.
Geçmişten beri şehre karşı duyarlılıkları ile bildiğimiz Mimarlar Odası Başkanı Turhan Demirtaş mesleki alanına girmese de insani ve vicdani açıdan kendisini sorumlu hissettiği olayla ilgili bir açıklama yaptı.
Ancak Z HABER vurgusu yapması nedeniyle pek çok haber portalı haberi girmemiş.
Biz basın olarak zaten böylesi toplumsal konulara birlikte sahip çıkmayı başarabilseydik pek çok sorun zaten çözülecekti.
Ama hiç merak etmeyin Z HABER ve duyarlı insanlarımız ile biz bu sorunu çözeceğiz.
Demirtaş’a yürekten teşekkür ediyor, diğer STK, sendika, siyaset ve sivil inisiyatif kurumlarına da örnek olmasını diliyoruz.
Ölü rahmet bulsun da nasıl bulursa bulsun.
Biz öyle bakıyoruz.
Ama orada son sistem cihaz yatarken insanlarımız anjiyo yaptıramıyor, uzak şehirlere gitmek zorunda kalıyor veya ölüyor!
Bu durum bir şehrin tüm yöneticileri için utanç vericidir!
Mesele biraz da ölmeden şifa bulmak!

Demirtaş diyor ki: “Afyon mu yuttunuz”
Mimarlar Odası Başkanı Turhan Demirtaş’ın açıklamasını buradan yayınlamazsak olmaz.
Kendisine tekrar teşekkür ediyor ve açıklamayı paylaşıyoruz.
Zonguldaklılara sitemli sesleniş,
   Yaklaşık 1 aydır gazeteci Atilla ÖKSÜZ,  Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde kurulu son model ANJİYOGRAFİ CİHAZININ, kardiyoloji ( kalp hastalıkları ) servisinde doktor eksikliği /yokluğu nedeniyle kullanılamadığını, bu nedenle başka bir vilayete gönderileceği uyarılarını yazıyor. Uyarı yazıları tekzip edilmedi. 
   Zonguldaklılardan sesler çıkmamasını, karşı çıkışlar olmamasını şaşkınlıkla izliyorum.
   Tamamıyla siyaset dışı olan, toplum sağlığıyla ilgili bu uyarılara karşın, anjiyo cihazının Zonguldak’ta kalması, kardiyolji servisine doktorlar atanması için, öncelikle girişimlerde bulunmaları, mücadele etmeleri, seslerini çıkarmaları gerekenlerin sessizliğini, duyarsızlığını, sağıra yatmalarını izledikçe; bu konuda mesleki eğitimim olmamasına rağmen Zonguldaklı bir mimar olarak dayanamadım, seslenmek, sitem etmek zorunluluğu duydum.
   Ey Zonguldaklılar ! 
   Emeğin, emekçinin başkentinin direnişçi sahipleri; sizlere ne oldu? Hepinizde mi afyon yuttunuz? “kendini değil de, kentini düşünenler” nerede? Yoksa “bana ne, bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mı diyorsunuz?  Hem de konu, her birimizin sağlığıyla yakından ilgiliyken bu duyarsızlık inanılır gibi değil. Benim bildiğim, tanıdığım Zonguldaklılar bu kadar duyarsız, tepkisiz olamaz.
   Görmüyor musunuz, gencecik evlatlarımızı bile kalp krizlerinden kaybeder olduk. 
   Kalp krizlerini çok öncelerden belirleyen, çok öncelerden önlem alınmasını sağlayan, bu Anjiyografi cihazının Atatürk Devlet Hastanesinde kurulu olması Zonguldak ve çevresinde yaşayan genç-yaşlı demeden, hepimiz için bulunmaz bir nimet.
   Kendimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın olası kalp rahatsızlıklarının çok öncelerden tanılanması için kesin gerekli ve de hazır kurulu olan böyle bir cihazın, buradan alınıp başka bir vilayete gönderilmesine karşı çıkmamız gerekmiyor mu? Tüm Zonguldaklılar, karşı olduğumuzu duyuralım, hastanemize kardiyologlar atanmasını isteyelim.
   Eğer bunu beceremeyeceksek, o zaman bu cihazın Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesine bağışlanmasını veya kiralanmasını ve kesinlikle kentimizde kalmasını sağlayalım. 
   Sevgili Zonguldaklılar; 
   Hiçbir siyasi amaç gütmeyen, tümü de, her bir Zonguldaklının sağlığıyla ilgili bu taleplerde de birlikte olamıyorsak, birliğimizi, beraberliğimizi ne zaman göstereceğiz?
   Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Muhtarlarımıza ve tüm Zonguldaklılara; ‘KENTİN SAKİNİ DEĞİL, SAHİBİ OLALIM diyorum. 
   Saygılarımla.

Osman Zaimoğlu ve CHP!
CHP Zonguldak Merkez İlçe Kongresi tamamlandı.
Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve  Haberallar’ın da doğrudan veya dolaylı desteklediği Osman Zaimoğlu kazandı.
Hayırlı uğurlu olsun.
Diğer adayların da başka destekçileri vardı.
Osman Zaimoğlu dengeli bir siyaset gözetmek isteyecektir.
Ancak işi zor.
CHP’nin de işi zor.
Çok kavga edecek ve çok başı ağrıyacak bir isim olma potansiyeli var.
Dört- beş farklı kanat Zaimoğlu’nu yönetmek, yönetemedikleri yerde tehdit etmeye başlayacak.
Umarız oy verdiği halde şüphesi olan delegeleri de kendisine destek vermeyenleri de şaşırtacak bir performans ortaya koyar.
Önce il başkanının belirlenmesinde çatışacaklar.
Sonra belediye başkanının belirlenmesi sürecinde kapışacaklar.
Normaldir.
Bu işlerde şöyle bir tespit vardır.
Bir yerde bir yönetim değişiyorsa seçilenlerin çok umut verdiğinden değil mevcut yönetimlerin görevlerini iyi yapamadığındandır.
Osman Zaimoğlu ile birlikte Salih Yaman’ı da kutlamak lazım.
Umarız tüm tartışmaların ötesinde Zonguldak siyasetine fikir ve duruşları ile iz bırakırlar, kişilere göre değil toplumun ortak çıkarlarına göre siyaset yaparlar.