BARTINSTAR’dan Turhan Öztürk’ün haberine göre Tek hisseli tapu gösteren satıcı kadının foyasını Bartın Tapu Müdürlüğü ve emlakçıların dikkati ortaya çıkardı. 32 hissedarının bulunduğu ortaya çıkan 2179 metrekarelik arsayı satmak için emlakçıdan 35 bin TL uçak parası ve kapora isteyen düzenbaz, hedefine ulaşamadı. Ancak geriye herkese ders olacak bir hikaye bıraktı.

İngiltere’den aradığını anlaşılan genç bir kadın, Bartın’da iki emlakçıya ulaşarak bir tapu gönderdi. Bartın Kemerköprü mahallesi, Çatmaca mevkii Borsa okulu yakınındaki 2179 metrekare büyüklüğündeki arsayı satmak istediğini beyan etti.

İKİ EMLAKÇIYI ARADI; “KOCAM ÖLDÜ, ACİL PARAYA İHTİYACIM VAR” DEDİ

Kocasının vefat ettiğini, çocuğunun bakıcısına ödeme yapmak ve Türkiye’ye dönmek için acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen kadın, tek tapu sahibi olarak arsayı 1,5 milyon TL’ye bırakacağını söyledi. Satıcı kadın, emlakçılara kimlik ve pasaport fotoğraflarını gönderdi. Emlakçılar, ilk olarak tapunun imar durumuna baktı. Arsa imarlı görünüyordu.

Bu sırada satıcı kadın, emlakçılardan bir miktar kapora ve Türkiye’ye dönmek için 35 bin TL uçak bileti ücreti istedi. Satıştan sonra bu paraları iade edeceğini taahhüt etti.

MÜDÜRLÜKTEKİ İNCELEMEDE HER ŞEY ORTAYA ÇIKTI… TAPU, KİMLİK, HER ŞEY SAHTE

Satış çok cazip görünüyordu. Emlakçılar bazı hususlarda şüphelense de tapu ve kimlik bilgilerini alarak Bartın Tapu Müdürlüğü’ne giderek arsanın durumunu inceledi. Şüphelerinde ne kadar haklı olduklarını, Tapu Müdürlüğü’nde çok daha net olarak gördüler. Tapu Müdürlüğü’nün deneyimli personeli, evraklardaki düzenbazlığı kısa sürede deşifre etti.

Bartın’daki emlakçıları gönderilen kimlikler aslında aynı görülüyor. Resimler aynı ama isimler de doğum tarihleri de farklı. Birinde 2 Ocak, diğerinde 29 Ağustos yazıyor. Pasaport bile tertip etmişler… 

05.2019 düzenleme tarihli tapudaki mührün altında Tapu Müdürü olarak Mithat Emir yazıyor. Söz konusu tarihte Bartın’da böyle bir müdür görev yapmadı.

Taşınmazın tapuda hisse bilgisi yok. Oysa kayıtlarda arsanın 32 maliki yer alıyor.

2019 tarihli işlem yevmiye no’da tutarsızlık tespit edildi.

İki emlakçıya gönderilen kimlik fotoğrafları da tutarsızdı. Aynı fotoğrafın yer aldığı iki kimliğin birinde Zeynep Büşra Keskin yazıyordu. Diğerinde ise Elife Yaşar. Bitmedi; birinde doğum tarihi 2 Ocak, diğerinde ise 29 Ağustos tarihleri yazıyordu.

Tapu üzerindeki “edinim sebebi”nin intikal işlemi olmasına rağmen satış bedelinin yazıyor olması ilk bakışta tespit edilen bir diğer hata oldu. Satış bedelinin yazılmamış olması gerekiyordu.

Kimlik üzerindeki hologram resmi çok canlı ve netti. Oysa kimlikler üzerindeki hologram resimler genellikle böyle parlak olmazdı.

TAPU YETKİLİLERİ UYARDI: EMLAK SATIŞ SİTELERİNDE TAPUNUN RESMİNİ KOYMAYIN

İşte o tapu, tepeden tırnağa düzenbazlık kokuyordu. Sahte tapuyla ilgili Bartın Tapu Müdürlüğü yetkilileri, dolandırılmamak için vatandaşları uyardı. Sosyal medya ya da emlak sitelerinde tapu görsellerinin paylaşılmamasını isteyen yetkililer, “İlgili müdürün imzası taklit edilebilir. Başka bir müdürlükte görev yapan bir müdürün adını da yazabilirler. Ada parsel numaraları, TC kimlik bilgileri kopyalanabilir. Tüm bunlar ifşa anlamına gelir ki günümüzde imza taklit etmek hiç de zor değil. Ayrıca bu durum 6698 sayısı kişisel verileri koruma kanununa da aykırı bir durum. Sonra yazık olur” uyarılarında bulundu.

Tapuların biri Bartın Kemerköprü, diğeri Zonguldak Kozlu. Sadece üzerinde il-ilçe, mahalle, ada, parsel ve metrekare bilgileri değişmiş. Ancak eşinin intikal satış bedeli aynı kalmış, değişmemiş.

İKİ EMLAKÇIDAN BİRİ MURAT YILDIRIM BARTINSTAR’A ANLATTI:
35 BİN LİRA BİLET PARASI İSTEDİ

Bartınstar, düzenbaz satıcının irtibat kurduğu iki emlakçıdan biri olduğu öğrenilen Yıldırım Emlak Gayrimenkul’ün sahibi Murat Yıldırım’a konuyu sordu. Yaşananları doğrulayan Murat Yıldırım, söz konusu şahsın “Çok acil satılık” diyerek kendilerine ulaştığını söyledi. Yıldırım, “Tapunun yerine baktık, imarlı olduğunu gördük. Ancak yaptığımız incelemede arsa hisseliydi. Ayrıca kimlik bilgileri ile tapudaki bilgilerin uyuşmadığı da görülüyordu. Şahıs bana ‘Eşim öldü, ondan miras kaldı’ demişti. Oysa tapuda ‘babadan intikal’ yazıyordu. Uçak bileti için 35 bin TL para istedi. Kredi kartıyla alalım dedik, ona itiraz etti. Bankadan havale istiyordu. Bilgileriniz tutmuyor deyince iletişimi kesti” bilgisini paylaştı.

AYNI TAPUNUN ÜZERİNDE OYNAYARAK ZONGULDAK KOZLU’DA DA SATIŞ YAPMAYA KALKMIŞ

Bu arada aynı kişinin Zonguldak Kozlu’da da benzer bir satış yapmak için girişimde bulunduğu öğrenildi. Aynı tapu üzerinde oynama yapıldığı, cilt, hane sayılarının bile aynı olduğu, sadece ada parsel, il-ilçe bilgilerinin değiştirildiği gözlendi.