-ÖZEL HABER-

Zonguldak’ta maden ocağı sahipleri yüksek rödevans bedelleri ve asgari ücret düzenlemesi nedeni ile sorunlar yaşarken birçok özel işletme kapanmakla karşıya kaldı.

2014 yılında meydana gelen Soma Maden Faciası sonrası yapılan düzenleme ile işçi maliyetlerindeki artış için dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği sözleri hatırlatan Metin Demir “Biz yeni bir teşvik istemiyoruz. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” dedi.

Metin Demir 2014 sonrası süreçte yapılan 3 düzenleme ile artan maliyetlerin kısmi anlamda çözüldüğünü ancak maden işletmelerinin hala zor durumda olduğunu ifade ederek Enerji Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Amatör maçta ortalık karıştı! Polis müdahale etti! Amatör maçta ortalık karıştı! Polis müdahale etti!

Demir Z HABER’e yaptığı özel açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Özel sektör madencilik faaliyetleri hepimizin malumu ilimiz için çok önemli bir faaliyet. 1990’da başlayan bu yöntemle üretim sistemi 2011 yılına geldiğimizde toplamda 5. 500 kişiyi istihdam eden ve neredeyse TTK ile eşit bir düzeye ulaşarak 1 milyon 100 bin ton yıllık üretim yapan önemli bir sektörden bahsediyoruz. 2014 Eylül ayında yapılan bir düzenleme var. Maden sektöründe, yer altı maden işletmelerinde çalışan arkadaşlarımızın çalışma koşullarının düzenlendiği, ücretlerinin en az iki asgari ücret seviyesine çıkartıldığı bir düzenleme. Biz madenci arkadaşlarımızın lehine yapılan hiçbir düzenlemeye karşı değiliz. Çünkü biz de madenci çocuğuyuz.

BAKANLAR MADEN İŞLETMECİLERİNE SÖZ VERDİ

Dönemin Bakanı Sayın Taner Yıldız Beyefendi o dönemde bize söz vermişti. ‘Hiç merak etmeyin. İşçi lehine olan düzenlemeleri öncelikle ve acilen yapmamız gerekti. Şimdi bunları telafi edecek mekanizmaları da hızlıca hayata geçireceğiz’ dediler. Bu verilen sözün tutulması hayli gecikti. Daha sonra toplam 3 defa bu konuyla ilgili düzenleme yapıldı. Ama yapılan bu düzenlemelerle maalesef getirilen ek maliyetlerin tamamı halen karşılanmış değil. Yani 100 birimlik maliyetin şu an için 60 biriminin karşılandığını söyleyebiliriz.

UZUN SÜRE ZARARINA ÇALIŞTILAR

Firmalarımız uzun süre hiç destek almadan çalıştılar. Tamamen zararına çalıştılar. Sonra getirilen kısmi destek çalışmalarıyla bir nebze olsun rahat nefes aldılar. Ama hali hazırda 2014’teki durumumuzun çok daha gerisindeyiz. Her gün bakanlığın kapısını aşındırıyoruz. Sayın Bakan Yardımcımızla bir görüşme yapacağız. Ben umut ediyorum ki bu sorun çözülür. Çünkü özel sektör madenciliği özellikle Zonguldak Kilimli ve Kozlu ilçelerimiz için bu vazgeçilmez önemde. Madencilikte zaten uzun süredir yaşadığımız bir küçülme var. Devlet tarafı hayli küçülmüş durumda. Vaktiyle 45 bin aileyi geçindiren Zonguldak madenleri  şu anda özel sektörü de toplasanız 10 bin kişinin altına düşmüş durumda.

HİBE YA DA TEŞVİK DEĞİL SÖZLERİN TUTULMASINI İSTİYORUZ

Zonguldak özel sektör madencileri yani bizim rödevansçı arkadaşlarımız gayet başarılı firmalardır. Sıfırdan çok iyi noktalara büyümüş, çok ciddi miktarda istihdam ve üretime imza atmış firmalardır. Bunları yaparken de hiçbir teşvikten, destekten yıllarca yararlanmamış firmalardır. Dolayısıyla bizim bu yürütmekte olduğumuz süreç durduk yere hükümetten destek isteme gibi yanlış algılamaya kurban gitmemesini isterim. 2014 yılında hükümet eliyle getirilen ek maliyetlerin bakanlarımız tarafından söz verildiği üzere telafisini istiyoruz. Yani bu bir yerden hibe isteme ya da teşvik isteme çabası değil. Getirilen ek maliyetlerin karşılanmasıyla ilgili verilen sözün tutulmasını takip etmeye çalışıyoruz.”

Editör: U. G.