"Var mı bahse giren Zonguldakspor şampiyon olacak" "Var mı bahse giren Zonguldakspor şampiyon olacak"

Yıldırım'ın yazısı şu şekilde;

"1 Nisan 1924 tarihinde, Zonguldak Türkiye’nin ilk ili ilan edilmiştir…
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 29 Ekim 2023 tarihi önemli bir gündür. Cumhuriyetimizin kuruluş günü kadar, 1 Nisan 2024 tarihi, Zonguldak’ın Türkiye’nin ilk ili ilan edilişinin 100’üncü yıl dönümü olarak önemli bir gündür…

ZONGULDAK HAVZASI CUMHURİYETİN ESERİDİR…
TBMM Hükümeti, 20 Nisan 1920’ de Devrek, Ereğli, Mudurnu, Bartın, Göynük ve Zonguldak’ı Bolu Bağımsız mutasarrıflığından ayırarak, Kastamonu vilayetine bağladı. 14 Mayıs 1920’ de de Zonguldak kazasını mutasarrıflık haline getirilerek, Kaza Kaymakamı Ahmet Cevdet Bey mutasarrıf vekili olarak görevlendirilmiştir. TBMM’ nin ilk mutasarrıflık yaptığı ilçe olarak tarihdeki yerini alacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin İlk İli Zonguldak; 1 Nisan 1924 tarih ve 491 sayılı Teşkilat- ı Esasiye Kanunu’ nun 60. maddesine göre sancaklar kaldırılınca, Zonguldak bağımsız mutasarrıflığı, Vilayet yapılmıştır. Aynı yıl ilk maden üniversitesi de Zonguldak'ta açılmıştır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan İsmet İnönü Türkiye’nin ilk ili Zonguldak’ı sanayi şehri ilan etmiş ve erken cumhuriyetin kurduğu ilk hamlelerini hayata geçirmişlerdir…
İnönü, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve milletvekili olarak Zonguldak'a 11 kez ziyarette bulunmuştur...

Erken Cumhuriyet döneminde Kozlu'da Kömür-İş, Üzülmez’de Türk-İş kuruldu. Madenler yabancı sermayeden satın alındı ve devletleştirildi... Her maden bölgesinde santral, lavuar ve maden tesislerinin yenilenmesi gerçekleştirildi.

1930 yılından sonra Amele Birliği sosyal hizmetleri ve hastanesi inşa edildi.
Valilik Sarayı, Belediye ve Halkevi binaları başbakanlığı döneminde yapıldı. Ankara-Zonguldak demiryolu hattı ve tüneller İnönü ve Celal Bayar tarafından bizzat yerinde kontrol ederek tamamlandı. Zonguldak merkez lavuarının açılışı ve Karabük Demirçelik Fabrikasının açılışını İnönü gerçekleştirdi. Türkiye'nin en büyük Zonguldak kok fabrikasının temelini İsmet İnönü, açılışını Celal Bayar yaptı. Bayar açılış konuşmasın da İsmet İnönü'nün mesajını okudu. Cumhurbaşkanlığı döneminde Maden ocakları başta olmak üzere Kozlu Kılıç, Fener, üzülmez, Kilimli, Karadon ve Kandilli’deki lojmanlar ve sosyal tesislerinin tamamı İnönü döneminde gerçekleştirildi… Türkiye'nin enerji devi Çatalağzı Termik Santralı erken cumhuriyetin eseridir.

Zonguldak Limanı, Fevkani köprüsü ve Merkez Lavuarı gibi dev yatırımlar Adnan Menderes döneminin yine cumhuriyet dönemi eserlerindendir.
Özet olarak Zonguldak havzası cumhuriyetin eseridir…
1 Nisan 2024 günü Zonguldak’ın il ilan edilişinin 100’üncü yıldönümüdür…"