Zonguldak Manda Birliği Kurucu Başkanı Şenol Çakar, Hayati Yılmaz’ın Çaycuma Manda Yoğurdu için “Dünya markasını bırak, ülke genelinde Manda Yoğurdunu Samsun'a, Bartın'a kaptırıyoruz. “sözlerine yanıt verdi.

Çakar’ın açıklaması şu şekilde:

“ZONGULDAK KAMUOYUNA

Zonguldak ve Çaycuma Tarih boyunca hiçbir zaman Mandacılıkta Türkiye’de ön sıralarda yer almadı.

Araştırmacı Hayati Yılmazın kaleme aldığı gibi değildir. Zonguldak’ın Bartın ve Samsun’a Mandacılığı kaptırması mümkün değildir. Zaten o iller her zaman Zonguldak’ın sayı olarak hep önünde olmuşlardır.

Zonguldak ve Çaycuma manda yoğurdunun ünü ve meşhur olmasının sebebi sayısının çokluğundan değil, kalitesi, tadı, kokusu ve aromasından kaynaklanmaktadır.

Bununla ilgilide Prof Dr Rektör Hayri Çoşkun başkanlığında Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nin yaptığı saha araştırmalarında toplanan materyallerle yapılan laboratuvar analizleriyle de belgelidir ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. 16 üreticimizden aldığımız yoğurtlar ile diğer illerden alınan yoğurtların tahlillerinde labaratuvarda da belgelenmiştir isteyenlere de verebiliriz.

Ayrıca mandacılığın Zonguldak’ta geliştirilmesi için uzun uğraşlar sonucu Zonguldak Manda Birliğini kurarak çalışmalarda Kurucu Başkan Şenol Çakar tarafından yapılmaya algı oluşturulması çalışmaları yapılmıştır

İmamoğlu ve Yavaş’a çağrı! İmamoğlu ve Yavaş’a çağrı!

Çaycuma’ya Namık Kemal Üniversitesinden Prof Dr İhsan Soysal getirilerek Çaycuma Kaymakamlık Salonunda mandacılık ve manda yoğurdu ile eğitimler verilmiştir.

Çaycuma İlçe tarımda bu konuyla Ankara Üniversitesinden Veteriner Dr getirerek TSO toplantı salonunda eğitimlerde bulunmuştur.

Yine Zonguldak Tarım İl Müdürlüğü ve Özel İdare Tarafından 500 adet manda dağıtımı yapılmış mandacılıkta ileri adımlar atılmaya çalışılmıştır.

Yine şahsımda Aynur Abla Çaycuma Manda Yoğurdu olarak yoğurdumuzu Türkiye’de patent alan tek kişi olarak büyük emek ve çaba verdim

Yine Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası da Türkiye’de manda yoğurdunun ilk coğrafi işaretinin alınmasını sağlamışlardır.

Türkiye’nin her yerinde toplantı çalıştay fuar gibi etkinliklere katılarak Çaycuma Manda Yoğurdu’nun tanıtımı ve algısını yıllarca yaparak yoğurdumuzu bu günlere taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yapılan algı ve çalışmalarla üreticilerimizle çiftçimizle Türkiye’nin her yerindeyiz hatta Ukrayna, Kıbrıs, Almanya, Fransa, Belçika gibi ticari olmasa da yoğurdumuz gönderilmekte ve Dünya Markası olma yolunda hızla ilerlemekteyiz.

Yine kadınlarımız üreticilerle kurmuş olduğum Cumalı Kadınlar Kooperatifi başkanı olarak kurmaya çalıştığımız manda yoğurdu, peyniri, sucuğu, kavurması, kaymağı üretim tesisi çalışmaları da devam etmektedir

Zonguldak ile ilgili çalışmalarını beğeniyle takip ettiğimiz Sayın Hayati Yılmaz da talep ettiği takdirde kendilerine de çalışmalar hakkında bilgi vermeye hazırız. Gündeme getirdiği için de teşekkür ederiz.

Yerel ve ulusal çalışmaların harıcinde de UNESCO yolunda çalışmalarımız olduğunu Zonguldak’ımıza  müjdelemek isteriz."

Editör: U. G.