Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerine deprem nedeni ile ara verildiğini, bu hafta sürecin devam edeceğini ifade eden Yeşil, açıklamasında şu ifadeleri kullandı “Öncelikle Türkiye’mizin başı sağolsun büyük bir afet yaşadık, toplu sözleşme sürecimiz deprem nedeniyle ertelendi.

 Bugün itibariyle hem MTA hem de TTK da ki ilk oturumlarımızı gerçekleştireceğiz, Ankara’ da, toplu sözleşme masalarında ilk oturumumuzu bu hafta yapacağız süreç başladı. Zaten biz hazırlıklıydık deprem sebebiyle ara verildi. En kısa sürede uzlaşmak için de bitirme hedefimiz var. Tabi ki sadece olay bitirmek değil maden işçileri üyelerimizin haklarını geliştirmek ücretlerini artırmak asıl hedefimiz bununla ilgili çalışmalara yarın başlayacağız. Bizim örgütlenmeyle ilgili vizyonumuz hiç değişmedi. Göreve geldiğimiz günden beri diyoruz ki maden işçisinin olduğu her yerde Genel Maden- İş Sendikası, olacaktı.

Biz yine söylüyoruz maden işçisi arkadaşlarımızın bir sıkıntısı bir derdi olduğunda her türlü talep doğrultusun da biz her yere gideriz her türlü görüşmeyi de yaparız.

YEŞİL’’ Yeni Üye Yapılanması Start Aldı’’

Balıkesir de bir irtibat büromuz var, devamın da İzmir Soma bölgesinde madenci arkadaşlarımızın üyelik talepleri pek çok var, bölgede çok güçlü olmamızı istiyorlar, bizlerde gittik görüşmemizi yaptık, bu iki bölge de (İzmir ve Soma) birer ayrı ayrı irtibat bürosu açma hedefimiz var.

Yeni üye yapılandırılmasında teşkilatlanma adına yeraltı madenciliğinde yerüstü madenciliğinde hiç fark etmez, maden işçisi arkadaşlarımız ne zaman ihtiyaç duyarsa biz her an her koşulda arkadaşlarımızın yanında olacağız.

‘’Tek eksiğimiz üretim yapacak işçiler’’

Kurumumuzun şu an çalışabilir durumda işe devam edebilmesi için kuruma acilen işçi alınması gerekiyor bunu her fırsatta söylüyoruz rakamlarda bunu söylüyor. Üretim yapacağımız alanlar hazır ama tek eksikliğimiz üretim yapacak işçiler. Deprem bölgesinde de gördük maden işçilerimiz sadece yerin altında değil enkaz altında ve üstünde çok güzel çalışmalar yapıp maden işçisine ne zaman ihtiyaç duyulduğunda her zaman yanında olduğunu gösterdi. Tabi hem üretim yapmak istiyoruz hem de ülke ekonomisine katkı vermek istiyoruz, hem de bunun gibi Allah korusun yaşanacak büyük afetlerde vatandaşlarımıza bir nefes olmak için mücadele etmek istiyoruz, bunun da geliştirilmesi için talep ettik arama kurtarma çalışmaların da enkazlar da madencinin çok tecrübeli olduğunu gördük.

‘’İşçi alımı için seferberlik içerisindeyiz ‘’

Biz hem arama kurtarma çalışmaların da etkili birey olmak hem de Türkiye Taşkömürünü ayakta tutmak hem de yerin altındaki bir buçuk milyar ton kömürü ekonomiye katmak için mücadele ediyoruz.”