İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), dikkat çeken bir karara imza attı. Gerçekleştirilen toplantıda, 3 şirkete ait 8.234 adet scooter'ın izinlerinin iptal edilmesine karar verildi.

Böylelikle İstanbul sokaklarından 8.000 kadar scooter çekilmiş olacak. Ancak kararın garip bir yanı var. Aktarılanlara göre bahsi geçen üç şirket, kendi istekleri ile piyasadan çekildi. Söz konusu kararın oy birliği ile kabul edildiğini de belirtelim.

Edinilen bilgilere göre piyasadan çekilmeye karar veren şirketler; LINK (Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi), At’la Git (At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi) ve HEYMOBILITY (Serim Yönetim Sistemleri Yazılım Tek. İnş. San. İç. Ltd. Şti.). 

Bu şirketler neden piyasadan çekilme kararı aldılar?

Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi, “KVKK’yı ihlal” nedeniyle soruşturma kapsamındaydı. Şirketin daha fazla para cezasına çarptırılmamak için 2.459 adet scooter'ının izninin iptalini istediği öğrenildi. 

At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise tedarik sorunları nedeniyle sahada olamadıklarından dolayı 5.675 adet scooter'ını, Serim Yönetim Sistemleri Yazılım Tek. İnş. San. İç. Ltd. Şti. ise aynı nedenden ötürü 100 kadar scooter'ının piyasadan çekilmesini istedi.