Türkiye İş Bankası 9 ilde güvenlik görevlisi alımı yapacak! Türkiye İş Bankası 9 ilde güvenlik görevlisi alımı yapacak!
ZBEÜ Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurucusu, Geomatik Mühendisliği'nden Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5,6 şiddetindeki depremin ardından araştırmaya başladıklarını ve bölgedeki büyük depremlerin tarihlerini çıkardıklarını duyurdu.
Prof. Dr. Kutoğlu “Tokat faylarının 1916’dan beri enerji biriktirdiğini düşünürsek çok yakın bir tehdit görünmüyor” dedi.
Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun deprem ile ilgili açıklaması şu şekilde:
Tokat’ta meydana gelen depremle ilgili biraz çalıştık. Kırmızı yıldız deprem olan yer. Beyaz yıldızlar USGS verilerine göre tarihsel büyük depremler. Uydu jeodezisi ile elde edilen yerkabuğu hareketlerine göre 1. şekil yıllık gerinimleri gösteriyor. Bu bağlamda depremin meydana geldiği hatta yıllık gerinim birikimi çok düşük (maviden kırmızıya artan gerinim söz konusu). Ancak hemen üstte Tokattan geçen ve Kuzey Anadolu Fayından ayrılan fay daha hızlı enerji biriktiriyor.
2. şekilde görünen yerkabuğu hareketlerine göre Tokattan geçen fay mevcuttan daha uzun. Beyaz renkle haritada olması gerekeni işaretledik.
3. harita fayların ürettiği son büyük depremlerden bu yana biriktirdikleri toplam enerjiyi hesapladık. Kandilli vb. ulusal kayıtlarda Tokat faylarında büyük deprem kayıtlı değil. Ancak USGS 1916 yılında Bölgede 7.0 büyüklüğünde bir deprem bildirmiş. Yer itibariyle hangi faya dahil edilebilir tartışılır. Tokat faylarının 1916’dan beri enerji biriktirdiğini düşünürsek çok yakın bir tehdit görünmüyor. USGS verisinin doğrusu olmasını tercih ederim. Yoksa deprem kayıtları Milattan öncesine kadar gidiyor. O zamandan beri enerji biriktiriyor olması can sıkar. Bu noktada paloesismolog arkadaşların daha sağlıklı deprem tarihlemesi olursa gerinimleri ona göre yeniden hesaplayabiliriz.”
Editör: Şeyma Kaya