CHP Genel Başkanı Özgür Özel Soma Faciası’nın 10. Yılı nedeni ile açıklamalarda bulundu. İktidarın sinyalini veren Özgür Özel “Manisa ve Zonguldak’taki maden işçilerine sahip çıkacak bir bakan” diyerek Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a da Bülent Ecevit örneğinde bulundu.

Ereğli'ye 108 konutluk TOKİ! İnşaatı ne zaman başlayacak? Ereğli'ye 108 konutluk TOKİ! İnşaatı ne zaman başlayacak?

Soma'ya adalet arayışlarına devam edeceklerini kaydeden Özel, gölge kabinedeki Enerji ve Tabii Kaynaklardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz’ı da işaret ederek:
 "Soma'ya adalet gelmeden Özgür Özel hayata gözlerini yumarsa, yumamaz bu kadar açık söylüyorum gözü açık gider. Bugün burada bir zafer sarhoşluğu içinde değil, haklı bir mücadelenin önemli bir kademesini başarmış insanları tebrik etmek için yasımıza sahip çıkarak hangi partiye geçmişte verdiğine bakmadan bütün Somalılara sahip çıkarak bugün buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. Ecevit bugünü gördü. Başka günleri de görecek. Madencilere sahip çıkacak Bülent Ecevit gibi 1970'de Ecevit'in madencilere sahip çıktığı gibi Soma'ya Soma'daki madencilere, Zonguldak'a, Zonguldak'taki madencilere, bütün Türkiye'deki madencilere sahip çıkacak bir halkın iktidarını kurduğumuz gün Ecevit'ine en önde yürüyecek. Biz onun arkasından yürüyeceğiz. Ecevit gelecek Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nda madenciden yana bir bakan devir teslime girerken Ecevit o bakanlığa o bakanın önünde girecek. Bunu gölge kabinedeki bakanlarım unutmasın. İl başkanım unutmasın. Biz ne zaman iktidarı teslim alacağız. Ne zaman Anıtkabir'e gidecek? Ecevit önümüzde yürüyecek. Ecevit'e olan borcumuz Soma'ya olan vicdan borcumuzdur. Ona bakınca ben 301 madencinin hatırasını görüyorum. Analarını görüyorum, çocuklarını görüyorum. Bundan sonra da Soma'nın acısını unutmayacağız, hesabını soracağız. Bundan sonra artık Soma'da yüzler gülecek. Zaten bu işleri en iyi yapabilen benim kadar bu meseleyi içinde hisseden birisine Soma'yı emanet ettik. Örgütümüzle beraber ellerinden geleni yapacaklar. Soma'ya verdiğiniz teker teker tutacaklar. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Editör: U. G.