Namık Aşçı Kimdir? İşte özgeçmişi

Bülent Ecevit Üniversitesi'nin tarihçesi ve Rektörleri Bülent Ecevit Üniversitesi'nin tarihçesi ve Rektörleri

"Zonguldak’ın fahri kültür elçisi ve “Modern Derviş” Namık Aşcı kendi el yazısıyla yazdığı özgeçmişini teslim etti. Bu çok değerli notları saklayacağım.(Özgeçmiş yazının devamındadır)

Namık Abi bilgisayar vs. kullanmaz, bütün yazılarını eski sistem kağıda döker. Rahmetli Hamit Kalyoncu öğretmenimin sağlığında kendisine iletmemi istediği mesajını da söyledim:“Yüksel Namık Aşcı’ya söyle henüz yol yakınken bilgi ve birikimini kitaplaştırsın, Zonguldak kent arşivine kazandırsın…”(Yüksel Yıldırım-11 Eylül 2023)

………….

NAMIK AŞCI

(İktisatçı-Yazar)

1945 yılında doğmuşum. Beşikdüzü İlçesi Akkise Köyü İlkokulu'na 1950 yılında başladım. Annemizi kaybedince, 1953 yılında Zonguldak’a geldik. 1955 yılında Namık Kemal İlkokulu'nu bitirdim. 1961 yılında Zonguldak Ticaret Lisesi’ni bitirdim. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni 1966 yılının Şubat ayında bitirdim. Askerlik görevimi Nisan 1966-Nisan 1968 yılları arası "yedek subay" olarak yaptım. İstanbul’da Türk Gemi Döküm Fabrikası ve Çağdaş Denizcilik İşletmesi’nde çalıştım. Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları Üretim Planlama Bölümü’nde 2,5 yıl çalıştım. Uydurma “Yüksek Fırın Ayşe Sabotajı" suçlamasıyla Sıkıyönetimce tutuklandık. 30 kişi, bir savaş gemisiyle İstanbul’a götürüldük. Devamsızlık hakkımı 7 gün geçtiğim için Erdemir’deki işime dönemedim. Ereğli Kömürleri İşletmesi Merkez Atölyesi ve TTK Karasu Dinlenme Kampı’nda çalıştım. "Zonguldak Metropoliten Alan Planı" çalışmasında "araştırmacı" olarak görev yaptım. TTK Beden Eğitimi Servisi ve Zonguldakspor Gençlik Kulübü’nde 1980-83, 1985-88 yılları arası "saymanlık" yaptım. Genel Maden İşçileri Sendikası’nda (GMİS) "Genel Başkan Danışmanı", aylık Genel Maden-İş Dergisi ve onbeş günlük gazetesinde "Yazı İşleri Müdürlü" olarak 1989-1994 yılları arası görev yaptım. "SHP-CHP Zonguldak Kurultay Delegesi" olarak 3 dönem görev yaptım. Ali Rıza Tığ’ın Pusula aylık dergisinde 100 sayı-10 yıl "düzeltmen-danışman" olarak yardımcı oldum.

Uyanış Gazetesi, İşçi Davası Gazetesi, Susma Gazetesi, Halkın Sesi (haftalık ve günlük) Gazetesi, Adalet ve Doğru Haber Gazetesi, Zonkişot Dergisi’nde "düzeltmen-danışman-köşe yazarı" olarak katkı vermeye çabaladım. Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin kuruluş döneminde, etkinliklerinde, "Haber Alım-Yazım-Sunum" eğitimlerine destek verdim."