Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’yı, rödevanslı saha işletmecilerinin beklentilerini iletmek üzere ziyaret ettiği bildirildi.
ZTSO Başkanı Demir, yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:
‘’İlimiz ve ülkemiz ekonomisi için son derece faydalı çalışmalar yürütmekte olan rödevanslı saha işletmelerimizin son yıllarda yaşadığı sorunlar sebebiyle gündeme gelen kayıpları Zonguldak kamuoyunun malumudur. Yapılan yasal düzenlemelerden kaynaklanan maliyet artışlarının giderilmesi için uzun zamandır görüşmeler yürütmekteyiz. Bugün Sayın Bakan Yardımcımız Şeref Kalaycı'ya yaptığımız ziyarette maliyet artışlarının telafisi için beklemekte olduğumuz yasal düzenlemelerle ilgili son aşamaya gelindiğini öğrenmekten mutluluk duyduk. Yaşanan sorunların tamamen çözülebilmesi için gerekli kanun değişikliğinin meclisimize havale edilmek üzere olduğunu öğrendik.
Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı kararı gerektiren katsayı düzenlemesi için de bakanlıkta gerekli çalışmanın, beklentilerimiz ile uyumlu şekilde hazırlandığını ve Cumhurbaşkanlığına arz edilmek üzere olduğunu öğrendik.
Bu iki tedbir birkaç haftalık kısa bir zamanda hayata geçirildiğinde işletmelerimizde yaşanan olumsuzluklar tamamen giderilmiş olacak. Dolayısıyla hali hazırda 2800 olan çalışanımızın işini kaybetme riskini ortadan kaldırmış olacağız.

KATKI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR

Telafi düzenlemesinin bu aşamaya gelmesindeki emekleri sebebiyle Sayın Bakanımız Fatih Dönmez’e, Sayın Bakan Yardımcımız Şeref Kalaycı’ya, Milletvekillerimiz Sayın Polat Türkmen, Sayın Ahmet Çolakoğlu ve Sayın Hamdi Uçar’a şükranlarımızı arz ediyoruz.
Son aşamaya gelmiş düzenlemelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı süreçlerinin de yakından takipçisi olacağız.’’