Yıllar önce Zonguldak Çaycuma Kadıoğlu Köyü'nde yaşayan Nizamettin Oral bahçesine 2008 yılında sera kurarken Roma mozaiklerine rastladı. Daha sonra burada kazı çalışması başlatıldı. Dönemin Valisi Yavuz Erkmen tarafından başlatılan çalışma neticesinde 2008-2011 yılları arasında Ereğli Müzesi'nde görevli uzmanlarca arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarıldı. Aradan yıllar geçmesine rağmen mozaikler her yıl geri planda kaldı.

Merdivenden uçtu! Arabanın orada ne işi var? Merdivenden uçtu! Arabanın orada ne işi var?

MECLİSE TAŞINMIŞTI ANCAK UNUTULDU

2018 yılında planlanan “Koruma Çatısı ve Ziyaretçi Merkezi” projesi için bu güne kadar sadece bin TL harcandı ve onun haricinde hiçbirşey yapılmadı. 2022 yılında CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz bölgede inceleme yaparak konuyu TBMM'ye taşımıştı. Ancak Yavuzyılmaz'ın konuyu meclise taşımasının üzerinden neredeyse 2 yıl geçti yine sonuçsuz kaldı.

ÇOLAKOĞLU; "ÖDENEK ÇIKARTARAK MOZAİKLERİ TURİZME AÇACAĞIZ"

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu 2022 yılında yapmış olduğu açıklamasında, "Ödenek olmadığı için turizme kazandırılamayan Kadıoğlu Mozaikleri için çalışmalar devam ediyor. Bir firmamız bu konuda sponsor olmak istiyor. Bakanlığımızdan da bu yıl ve seneye olmak üzere ödenek çıkartarak mozaikleri turizme açacağız. Önümüzdeki aylarda çalışmalar başlar diye düşünüyorum" ifadelerine yer vermişti.

MOZAİKLER KADERİNE TERK EDİLDİ

Mozaiklerin üstü bitki örtüsü ile kapandı ve yıllardır kapalı olan tarih giderek yok olmaya başladı. Öte yandan mozaiklerin alt kısmından nem aldığı ve bazı kısımlarının hızlıca dağıldığı ifade ediliyor. 2018 yılından bu tarafa mozaikler kaderine terk edildi. Hiçbir çalışma yapılamayan mozaiklere bir an önce el atılmadığı takdirde tarihin derin sayfalarına kaybolma riski ile karşı karşıya kalınacak.