Zonguldak Nostalji Editörü Yüksel Yıldırım milis yüzbaşısı Recep Emice’nin hikayesini ve neden İpsiz Recep denildiğini yazdı.

Eski sevgilisi ile kavga etti! Genç kadın canına kıydı! Eski sevgilisi ile kavga etti! Genç kadın canına kıydı!

Yıldırım’ın paylaşımı şu şekilde:

Atatürk’ün Emice diye hitap ettiği İpsiz Recep'e 'İpsiz' lakabının verilmesine dair iki anlatım var. Birine göre; cesareti, gözü pekliği ve ataklığı sayesinde 'İpsiz' lakabını alır. Diğer bir anlatıma göre de; Elinde avucunda ne varsa, olanı da, olmayanı da verdiğinden ve kendisi 'cep delik, cepken delik' misali kaldığından adı 'İpsiz'e çıkmıştı.

Milli mücadele'deki başarısıyla Atatürk'ten takdir toplayan İpsiz Recep, yelkenlisiyle Zonguldak üzerinden kömür taşımacılığı yaparken işlerinin bozulmasıyla eşkıyalığa başlamış, Kandıra civarında Müslüman halka zulmeden Rum çetelerine karşı Kuvayı Milliye saflarında başarıyla karşı koymuş.

Bir Fransız gemisini kaçırmayı başarınca Ankara Hükümeti'nce milis yüzbaşı olarak onurlandırılıp, düzenli kuvvetlere katılarak Yunan ordusuna karşı savaşmıştı. Ona layık görülen istiklal madalyasını geri çevirerek 'Ben madalya için değil milletim içim savaştım' demişti. 1928 yılında Yenimahalle'deki evinde öldü ve vasiyeti üzerine mezarı Karasu şehir mezarlığına defnedildi. Memleketi olan Rize’de sahil parkına heykeli konuldu…