Vatan Partisi Zonguldak Belediye Başkan Adayı Gökhan Yılmaz TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş hakkında sert açıklamalarda bulunarak 2012 yılındaki Bölücü Anayasa girişiminde AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin uzlaştıkları 64 Maddeyi mezardan çıkartarak Türkiye’nin gündemine sunan Kurtulmuş hakkında “Kurtulmuş’u istifaya davet ediyoruz” dedi.

Yılmaz konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“TBMM Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş, 25 Mart 2024 günü medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle iftar programında bir araya geldi. Sayın TBMM Başkanının iftarda yaptığı açıklamalar basın kuruluşlarına dün resmî olarak bildirildi. Bu resmî açıklamaya göre, “Geçmişte yapılan çalışmalarda 64 madde üzerinde partilerin uzlaştığı bir metnin bulunduğunu” dile getiren Kurtulmuş, “Bugün tahmin ediyorum çok daha fazla maddede partilerin uzlaşmaları mümkündür.” ifadelerine yer verdi.

Böylece Sayın TBMM Başkanı, 2012 yılındaki Bölücü Anayasa girişiminde AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin uzlaştıkları 64 Maddeyi mezardan çıkartarak Türkiye’nin gündemine dayattı.

TÜRK’SÜZ ANAYASA GETİRİLİYOR

Sayın Kurtulmuş’un bugün ısıtıp yeniden Türkiye’nin önüne getirdiği, Anayasa Maddelerini, Taylan Barın’ın SETA Yayınları tarafından yayınlanan Analiz Dergisinin Ocak 2016 tarihli 147. Sayısında bulduk. “Anayasa Uzlaşma Komisyonu Tecrübesi Uzlaşılan Maddeler ve Anayasa” başlıklı yazıda ayrıntılar yer alıyor.

AK Parti’nin o zamanki Anayasa planını dört maddede özetleyebiliriz:

Birincisi: Vatandaşlık tanımından Türk milleti çıkarılıyordu. O zaman CHP'nin de desteklediği vatandaşlık maddesini değiştirme girişimi, Türk milletine savaş açan ABD ve PKK'nın taleplerinin kabulü anlamına geliyordu.

İkincisi, AKP, CHP ve HDP özerklikte birleşmişlerdi. Bu çabanın Avrupa Özerklik Şartı'nın arkasına saklanması bir şey değiştirmiyordu. Özerklik, ülke topraklarının bir bölümünde ayrı bir siyasal rejimin uygulanması demekti. Ve o ayrı rejimin uygulandığı özerk bölgenin halkı da plana göre Türk milleti dışında bir kavim olarak tanımlanacaktı. O zaman hem ülkenin bütünlüğü hem de milletin bütünlüğü anayasal düzlemde ortadan kaldırılmış olacaktı. Böylece ABD ve İsrail'in "İkinci İsrail" girişiminin sınırları çiziliyordu.

Üçüncüsü, "Yaşam tarzlarına güvence" adı altında cemaat ve tarikatlar anayasal kurumlara dönüştürülüyordu. Böylece Cumhuriyetin dayandığı toplumsal temel tasfiye edilecekti.

Dördüncüsü, başkanlık rejimi getirilecekti.

Osman Zaimoğlu tartışmalı törenin ardından konuştu! Osman Zaimoğlu tartışmalı törenin ardından konuştu!

CHP’NİN MUTABAKATI

CHP, 17 Ocak 2016 günü 35. Genel Kurultayı sonunda ilan ettiği 21 maddelik bildiriyle, Ak Parti'nin Anayasa önerisinin suç ortağı oldu. AK Parti'nin Yeni Anayasa tasarımında ne varsa, CHP Kurultay Bildirisinde de aynı maddeler oybirliğiyle karara bağlandı.

AK Parti, HDP ve CHP, Vatansız, Türksüz ve Cumhuriyetsiz Anayasada birleşmişlerdi. Vatanı bölen, milleti Anayasa dışına süren, laik toplumun temelini dinamitleyen maddeler, her üç parti tarafından kabul edilmişti.

2013 YILI KASIM AYINDA BÖLÜCÜ ANAYASA ÜZERİNDE UZLAŞMA MASASINI DAĞITTIK

AK Parti, CHP ve HDP oyları Türk kavramının vatandaşlık tanımından çıkartılmasını, özerkliği ve yaşam tarzlarının özgürleştirilmesini içeren bir Anayasa değişikliği için yeterli olduğu halde bunu başaramadılar. "Darbe hukukunu temizleme" adı altında Millî Devletin temellerini yıkma konusunda el ele vermişlerdi. Ne var ki "Uzlaşma Masaları"nı Türk Milleti Vatan Partisi önderliğinde devirdi.

Türk milletinin Parlamentoya hapsedilemeyen gücü kendisini gösterdi. Parlamentodaki dört parti, sistem tarafından ele geçirilmişti. Ama güçleri yetmedi.

SAYIN NUMAN KURTULMUŞ ABD PLANLARINDA CHP VE DEM PARTİ İLE EL ELE VERİYOR

Bölücü Anayasa uzlaşmasının hendeklere gömülmesinden dokuz yıl sonra yeniden Türkiye gündemine getirilmesi, AK Parti’yi CHP ve DEM Parti ile aynı safa sürükleyen bir girişimdir.

GÜÇLERİ YETMEZ

Vatan Partisi'nin, Millî Anayasa Hareketi'nin (MAH) ve diğer millî güçlerin mücadelesi, Vatansız, Türksüz ve Cumhuriyetsiz Anayasa girişimine izin vermedi. Bu tecrübe de gösterdi ki, Türkiye'nin temelleriyle oynayabilmek için Meclisteki parmak sayısı yetmiyor.

ATLANTİK PARTİLERİ TÜRK KAVRAMINA KARŞI BİRLEŞSE DAHİ TÜRK MİLLETİ VE VATAN PARTİSİ HEPSİNDEN GÜÇLÜDÜR

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un 2012 sürecinde üzerinde uzlaştıkları 64 madde, bölücü Anayasa girişimi olarak tarihe gömülmüştür. Bütün Atlantik partileri Numan Kurtulmuş’un davetini kabul etseler dahi, o 64 maddeyi mezardan çıkartamayacaklardır. O Anayasa artık bir cesettir.

Vatan Partisi, 2012 sürecinde olduğu gibi Türk Milletini seferber ederek bu girişimi yine mezara gömecektir. 

BÖLÜCÜ ANAYASAYI TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE DAYATMA GİRİŞİMİNDE BULUNAN SAYIN NUMAN KURTULMUŞ’U TBMM BAŞKANLIĞINDAN İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ

Üzerinde CHP ve PKK’nın partisiyle uzlaşmaya varılan Anayasa girişimini yeniden Türkiye gündemine dayatan Sayın Numan Kurtulmuş TBMM Başkanlık kürsüsünde oturamaz. Kendisini istifaya davet ediyoruz.”

Editör: Tuğçe Atalar