Zonguldak Belediye Meclisi Temmuz ayı 2'nci birleşimince Ak Parti grubu ile CHP grubu arasında gergin anlar yaşandı. Zonguldak Belediye Meclisi’nde zam tartışmaları yaşanırken CHP Grubu adına söz alan Atınç Kayınova’nın AK Partili Belediye Meclis Üyesi Muhammet Yazıcı ve Şendoğan Karataş’a hitaben “Buraya gelmemeniz, gelseniz de susup oturmanız gerek” sözlerinin ardından tartışma çıktı.

Yaşanan tartışmanın ardından Kayınova yazılı bir açıklama yayınladı. Kayınova yaşananları  kara propaganda olarak ifade etti.

Atınç Kayınova’nın konu ile ilgili yazılı açıklaması şu şekilde:

"Yazılı ve görsel basın ile sosyal medya platformlarından da görüleceği üzere 05.07.2024 Cuma günü Zonguldak Belediye Meclisi toplantısında yaşananlarla ilgili bir kara propaganda sürdürülmektedir.  

Halkın gerçeklerine karşı kayıtsız kalan, siyasetin gerektirdiği nezaketi içermeyen, 22 yıllık halkı küçümseyen alışkanlıkları ve siyasi şımarıklıkları ile AKP’li 2 meclis üyesi, mecliste hiç müdahale edilmeden konuşmalarını tamamlamışlardır. Bu iki AKP’li meclis üyesi ben partim adına konuşurken cümlelerimi tamamlamama bile izin vermeyip, konuşmalarımda anlam bütünlüğünü bozarak kendilerine malzeme yaratma ve kamuoyunda farklı algı oluşturma amacıyla meclisi adeta kahvehaneye çevirmişlerdir. Ardından da gerek sosyal medyada, gerekse de yancı basında yaptıkları eksik, yanlı ve toplumu yanıltıcı, kışkırtıcı gerçek dışı yayınlarla zeytinyağı misali yüzeye çıkma çabası göstermişlerdir.

Kamuoyunun gerçekler hakkında bilgilendirilmesi adına bu açıklamayı yapmak zorunluluk olmuştur.

O gün mecliste 2 AKP meclis üyesi tarafından kasıtlı ve organize bir eylem gerçekleştirilmiştir. Bırakınız cümleyi, ağzımdan çıkan her bir kelime daha bitmeden iki meclis üyesi sürekli olarak 5 yıllık beceriksizliklerini suratlarına vurarak kamuoyuna aktarmamı önlemeye çalışmıştır.

Sonuçta çıkan tartışmalarda sadece Zonguldak halkı için değil, 3 Kasım 2002 tarihinden bu güne 22 yıldır  “ben ekonomistim” ekonomi modeli uygulamaları ile ülkemiz insanını yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla aç ve sefil bırakan, özgürlüklerini elinden alan, tüm birikimlerini satan, zorunlu göçmenlere nazaran 2.sınıf insan sınıfına iten, emekçisini, memurunu, emeklisini adeta kölesi gibi gören AKP zihniyetine karşı tüm Türk halkını savunmak adına bir tartışma ortamı yaşanmıştır. Sanki 22 yıldır ülkeyi, 5 yıldır da şehri kendileri yönetmiyormuş gibi sorumluluktan kaçan söylem ve yorumlarına karşı söyleyecek çok sözümüz vardır ve bunlar da söylenmiştir. Korkumuz yok, halktan gelen gücümüz, doğruluktan, ahlaktan ve bilimden gelen bilgimiz vardır.

AKP seçilmişleri, gerçekler suratlarına vurulunca, müfterilik, kışkırtma ve saldırganlık boyutlarına geçmişlerdir. Hak ettikleri düzeyden ve misliyle yanıtlanmaları gerekmiş ve o yanıt da sadece Zonguldak halkı adına değil, tüm ülkemiz insanları adına verilmiştir.

AKP’li başkanın yönetimindeki 5 yıl boyunca Zonguldak Belediyesinde yaklaşık 2,5 milyar TL halkın parası harcanmıştır. Döviz kuru ve enflasyon oranları üstünden hesaplanırsa bu para günümüz değeri ile yaklaşık 6 milyar TL’dir. Bu paranın da günümüz değeri ile yaklaşık 500 milyon TL’si merkezi bütçeden hibe olarak alınmıştır. Bu dönemde Acılık Elmas Park gibi çok değerli bir yer yok pahasına satılmış, 400 milyon TL’lik borç yükü de 1 milyar 200 milyon TL’ye taşınmıştır.

Tüm bu rakamsal girdilere karşın Nisan 2019-Mart 2024 döneminde AKP’li belediye başkanı ve meclis üyeleri halkın cebine el uzatmaktan hiç imtina etmemişler, ancak bu paralarla ne yaptınız diye sorulunca 7 tane çocuk parkını saymışlardır. Bu dönemde;

Ak Partili Çağlayan’dan CHP Milletvekillerine “Goebbels” benzetmesi! Ak Partili Çağlayan’dan CHP Milletvekillerine “Goebbels” benzetmesi!

Halk otobüsleri hizmetini yaklaşık 16 ay sunamamasına rağmen tam biniş ücreti 3 TL’den 16 TL’ye çıkmıştır. Yani toplamda % 433 oranında zam yapmışlardır. Topluma hizmet sunma beceriksizliğinde adeta tavan yapan AKP’li belediye başkanı ve meclis üyeleri, Nisan 2022 tarihinde dünya tarihine geçmiş, halk otobüsü hizmeti yokken % 50 zam yapmışlardır. Gözleri zam diye dönmüş sözde halk adına seçilmiş bu ekip, Temmuz 2023’de % 90, hemen 1 ay sonra Ağustos 2023’de ise % 68 zam yapmışlardır.

Günümüze gelirsek, ilgili dairesinin gelir tarifesinin güncellenmesi isteminin komisyona sevk edildiği tarih ile son meclis görüşmeleri arasında geçen gün sayısı 3’dür. Sadece bu 3 gün içinde mazot litre fiyatı 40 TL’den 46 TL’ye çıkmıştır. Son zammın yapıldığı 2023 Ağustostan günümüze mazot fiyat değişimleri ve enflasyon oranları tüm kamuoyunun malumudur. %50’yi bile bulmayan tam bilet biniş ücretindeki artışın 22 yıldır ülkeyi yönetenlerin yerel temsilcilerince dillendirilmesi yanıtlanması gereken bir durumdur ve Zonguldak halkı adına hak ettikleri şekilde yanıtlanmıştır.

Meskenlerdeki içme suyunun metreküpüne 2,52 TL’den 9 TL ye ulaşan % 257’lik zammı yapan AKP’li belediye başkanı ve meclis üyeleridir. Suyun metreküpünü 1 Ocak 2021’de önce 3,10 TL, 1 Ocak 2023’de de 9 TL yapmışlardır. Bu 2 zam arasındaki enflasyon oranı % 119,8 iken yapılan %190’lık zammın sebebi o zamanki meclis görüşmelerinde kendilerine sorulunca sus pus oturanlar 1 Ocak 2023’den bu güne TUİK enflasyon oranı % 105,53 iken su metreküp fiyatındaki ve diğer belediye ücretlerindeki %100’lük artışı dillerine malzeme yapmalarının sebebi Zonguldak halkı adına kendilerine hak ettikleri siyasi dilden sorulmuş ve yanıtlamak yerine kavga çıkartma, tahrik etme, konuşturmama çabaları misli ile kendilerine iade edilmiştir.

Önceki dönemde ve daha önceki dönemlerde de meclis üyeliği yapan ve halen AKP meclis grubu başkan vekilliği yapan sayın Şendoğan Karataş geçmiş dönemde kaldırmış olduğu ellerin hesabı kendisine sorulunca son 5 yıldır yönetimde olduğunu inkâr eder bir tutuma bürünerek mecliste siyaset tarihine geçecek bir söylemde bulunmuştur.

On yıllarca kurumun hesaplarını yapan daire müdürlerini, çalışanlarını, tüm emekçileri sahtekâr, müfteri, hesap kitap bilmez, toplumu ve meclisi kandıran insanlar gibi hedefe koyan KARATAŞ hiç sıkılmadan idarenin oluşturduğu ve kendisinin de son 5 yıl boyunca su hesaplamalarında kullandığı hesaplar için “onlar yanlış” diyebilmiştir. Kendisine tarafımca neresi yanlış göster düzeltelim, getirelim kalem kâğıt düzelt, sen neden 5 yıldır düzeltmedin madem yanlıştı, dediğimizde “ben bilmiyorum” demiş, hayırdır neden bilmiyorsun Elvanpazarcık’tan mı geldin? diyerek Zonguldak’ın değil de en yakın merkez ilçe belde belediyemizin meclis üyesi miydin sorusu sorulunca yine sessiz kalmıştır.

Kendisi meclis üyesi olduğu 5 yılda eli zamdan hiç inmezken, belediye çalışanlarını “yanlış hesap yapıyorlar, o yüzden bu su pahalı” diye halkın önüne hedef yapan bir zihniyeti görmezden gelen basının da bu konuda dikkatini çekmek isterim.

5 yıldır şehri yönetirken oluşan basiretsizliği ve ilgisizliği “hayırdır sen buranın belediye meclis üyesi değil de Elvanparacık’ın meclis üyesi miydin” diye en yakın belde belediyesi örneğini verip Zonguldak halkı adına hesap soran beni Elvanpazarcık halkı ile karşı karşıya getirmeye çalışanlara karşı da bir cevap hakkım doğduğu açıktır.

Öncelikle şunu herkes bilsin ki beni hedefe koyma amaçlı bu basın ahlakına aykırı haberi okuyunca Elvanpazarcık Belediye Başkanımız sayın Ümit UZUN’u, CHP Meclis üyemiz sayın Cihat BOSTANCI’yı ve MHP Meclis üyemiz sayın Erdem AKGÖZ’ü arayarak gerçekler hakkında bilgilendirdim. Atınç KAYINOVA olarak maden emekçileri sayesinde ekmeğini kazanan, amele birliği bursu ile tıp fakültesi okumuş bir insan olduğumu, bu şehrin hiçbir köşesindeki insanlara, hele hele maden emekçilerinin çokça yaşadığı Elvanpazarcıklı dostlarıma yönelik tek bir küçültücü söylemi bırakın yapmayı, düşünmeyeceğimi bile aktardım. Eğer ki bu söylemimi amacını aşarak yorumlayarak gönlü kırılan Elvanpazarcıklı dostlarım varsa da niyetim, kusurum ve kastım olmasa bile sevgi, saygı, dostluğun bakiliği içinde hepsi özürlerimi kabul, haklarını helal etsinler dedim. Ben ve Elvanpazarcıklı dostlarım, hiçbir gücün dostluğumuzu bozmasına izin vermeyiz. Kimse heveslenmesin…

Diğer yandan yaklaşık 20 yıldır gerek madencilik sektöründe gerekse de maske fabrikasında doktor olarak birlikte çalıştığım, Elvanpazarcık’ın Cin, Fidan, Akgöz, Bostancı, Kocabıyık, Karakaya, Kabuk, Zor, Uzun ve soyadlarını şu anda hatırlayamadığım tüm emekçi dostlarıma ve ailelerine sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Önümüzdeki sezon Elvanpazarcık Sporu hak ettiği başarılarla tanıştırırken bu halk düşmanlarına karşı hep birlikte statlardan el sallayıp, hak ettikleri tezahüratı birlikte yapacağız.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Atınç KAYINOVA"