-ÖZEL HABER-

Zonguldak Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 1 Haziran 2015 tarihinde Endüstri Bölgesi ilan edilen Filyos Projesi’nde sona gelindi. Filyos Limanı, ortaya koyduğu yüksek kapasiteyle, Türkiye ticaretinin kuzey kapısı olacak. Daha önce tamamen ticaret limanı olarak planlanan Filyos Limanı Karadeniz’de doğalgaz bulunması ile TPAO’nun yönetimine devredilmişti.

Bölgede ticaret yapmak için bekleyen yatırımcılar, özel güvenlik bölgesi ilan edilen ve Karadeniz gazının karaya çıkış noktası haline gelen Filyos Vadisi’ne ne zaman fabrikalarını kurabilecekleri ve buradan lojistiği nasıl sağlayacaklarını merak ediyor.

Filyos’ta TPAO’nun doğalgaz üssünde çalışmaların sona geldiğini belirten Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı yatırımcılara müjdeli haberi Z HABER üzerinden duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile birlikte Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi ve Filyos Limanı'nda inceleme yaptığını ve Filyos Vadisi’nin ticarete açılması için görüştüklerini anlatan Metin Demir sanayiciler için tarih verdi.

Demir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Filyos Projesi bizim uzun yıllardır üzerinde konuştuğumuz ve çok umut bağladığımız bir proje. Hem Batı Karadeniz Bölgesi için hem de ülke gündemi için çok önemli bir paya sahip. Biliyorsunuz orada bütün vadide yapılan karma OSB'ler sera OSB’ler, endüstri bölgesi vs bu projelerin tamamının anahtarı olan en önemli unsur Filyos Limanıyla ilgili. Türkiye Petrolleri’nin ve OTC’nin bölgede yürüttüğü doğalgaz arama, sondaj, boru hattı döşeme, rafineri kurma programı gündeme gelince bizim Filyos limanımızın ticari olarak kullanımıyla ilgili bir erteleme söz konusu oldu. Biz geçtiğimiz aylarda hem Ulaştırma Bakanlığımızda hem de Enerji Bakanlığımızda Filyos Limanı'yla ilgili ciddi görüşmeler yaptık ve Ulaştırma ve Enerji Bakanımız birlikte Filyos Bölgesi’ni ziyaret ederek bu konuda hepimizi aydınlatmış oldular. Görünen o ki 2026 sonu itibariyle bölgede Türkiye Petrolleri’nin yürüttüğü faaliyetler sona ermiş olacak. Bizim de Ulaştırma Bakanlığı üzerinden Filyos Limanı’nın bu defa sivil ve ticari kullanıma açılmasıyla ilgili süreç tamamlanmış olacak. Hem açık, hem konteyner yüklerinde, hem belki Ro-Ro seferleriyle ilgili kullanma şansımız olacak.”