Karadon Müessesesi'nde 30 madenci için facianın 14’üncü yılında düzenlenen anma törenine TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK Genel Müdür Yardımcıları Ercan Gebeş ve Fazlı Uncu, TTK Karadon Müessese Müdürü Recep Ayyıldız ve müessese müdür yardımcıları, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanboğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Müessese ve İşletme yöneticileri, GMİS Karadon Şube Yönetim Kurulu ile GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, nezaretçiler ile madenciler katıldı. Törende, faciada hayatını kaybeden maden işçileri ve tüm maden şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Haber alınamıyordu! Ali Eren'in cesedi bulundu! Haber alınamıyordu! Ali Eren'in cesedi bulundu!

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, gazetecilere yaptığı açıklamada faciada hayatını kaybeden 30 madenciye Allah'tan rahmet diledi.

Yeşil, “Yine bir 17 Mayıs’ta Karadon’dayız. Bundan tam 14 yıl önce Karadon’da eksi 540 kodunda taşeron bir firmanın çalıştığı iş yerinde bir grizu faciasında 30 arkadaşımızı kaybettik. Biz hep şunu söylüyoruz; derin madencilik, yoğun emek çalışan işyerlerinin kamu eliyle çalıştırılması gerektiğini, özel sektörün tecrübe ve birikime sahip olmadığını yıllarca bağırarak söyledik. Ne yazık ki, Karadon’da, Kozlu’da yaşadığımız kazalar sonucunda üzüntüyle söylemek gerekirse, bu haklılığımız ortaya çıktı. Bu iki kaza sonucunda bu uygulamalardan vazgeçildi. Ama ne yazık ki bedel ödeyen hep bizler olduk. Bizler tekrar bedel ödemek istemiyoruz.
Tüm maden şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Allah bizlere tekrar böyle acılar yaşatmasın” dedi.