2009 yılında, fiziki şartlarının yetersizliği ve kapasite düşüklüğü nedeniyle kapatılan ve o günden beri atıl durumda olan Çaycuma eski Cezaevi, Çaycuma Belediyesine tahsis edildi. Aynı zamanda Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca “kültür varlığı” olarak tescil de edilen yapının devrinin ardından kütüphaneye çevrilmesine karar verildi.

Cezaevi olarak kullanılan taş yapının özgün görünümüne kavuşturulmasının ardından bahçesindeki kafeteryanın yapımı da tamamlandı. Kafenin ismi ne olacağı merak edilirken Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ismine vatandaşın karar vermesini istedi.

Başkan Kantarcı, “Eski Cezaevi, Belediye tarafından yenilenerek yakında KÜTÜPHANE MÜZE olarak hizmete girecek.

SORU: Çaycuma Kent hafızasının güzel bir örneği olan tesisin bahçesine Ahşap yapı tarzında inşa edilen Kafeteryanın size göre ADI NE OLMALIDIR? (Seçenek ekleyebilirsiniz.) “şeklinde paylaşım yaptı.

Seçenekler her geçen saat artarken şuana kadar en çok tercih edilen isim ise “AvluKAFE” oldu. Anket önümüzdeki günlerde sona erecek.

Başkan Alan, Türkiye Şampiyonu Zonguldaklı Milli Atlet Melike Malkoç'u kutladı! Başkan Alan, Türkiye Şampiyonu Zonguldaklı Milli Atlet Melike Malkoç'u kutladı!