Amasra'da 42 madencinin hayatını kaybettiği faciada, bugüne kadar Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş hakkında soruşturma açılmadığı, savcılığın, Enerji Bakanlığı'ndan izin talebinde bulunmadığı ortaya çıktı.

TTK'nın iki tepe yöneticisi hakkında soruşturma yürütülmediği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Demirtaş, bilirkişi ön raporunda, Kazım Eroğlu'nun üç maddeden (havalandırma, metan drenajı, teknik personel sayısındaki eksiklik), Ercan Gebeş'in de iki maddeden (havalandırma ve metan drenajı) kusurlu bulunduğuna işaret ederek bu iki isim hakkında soruşturma açılıp açılmadığını Dönmez'e sordu. Dönmez, bu soruya, “Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bahsi geçen kişiler hakkında herhangi bir soruşturma izni talep edilmemiştir” yanıtını verdi. Demirtaş, bu yanıtla yargı skandalının resmen ilan edildiğini, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sorumluların adli ve idari soruşturmayla ortaya çıkarılacağı yönündeki sözlerinin boş olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Demirtaş, “Ölümlü kazada kusurlu olan herkesin tutuklanması gerekirken, görünmez bir el devreye girmiş ve sicili bozuk AKP bürokratları, yargı yoluyla yine korunmuştur” dedi. Kazım Eroğlu ve Ercan Gebeş'in açığa dahi alınmadıklarını belirten Demirtaş, “Yargı önünde hesap vermesi gereken bu kişilerin ellerini kollarını sallayarak gezmeleri ve hatta TTK'yı yönetmeye devam etmeleri, 42 madencinin ailesini üzdüğü gibi tüm Türkiye'nin vicdanını da yaralamaktadır. Savcılığın, derhal Enerji Bakanlığı'ndan bu kişiler hakkında soruşturma izni ve tutuklama talep etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

TBMM Araştırma Komisyonu'nun, 3-4 Ocak 2023'te incelemelerde bulunmak üzere maden sahasına gideceği belirtildi.