Türkiye’nin sağlık turizminden yararlanması adına Avrupa’da başlattığı tanıtım fuarları ilgi görüyor tedavi olmak için ülkemize gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Rakamların katlanarak artması bekleniyor.Almanya’nın başkenti Berlin’de; TOBB Uluslararası Sağlık Turizmi Meclisi, DEİK Sağlık İş Konseyi ve Hizmet İhracatçıları Birliği destekleriyle Türkiye Sigorta Ana Sponsorluğunda 16-17 Ocak 2023 tarihlerinde düzenlenen  “Berlin Sağlık Turizmi Fuarı”sona erdi.Türkiye’nin önde gelen 93 Hastanesi, kliniği ve Sağlık Turizmi Acentesinin katılımıyla düzenlenen “Berlin Sağlık Turizmi Fuarı” katılımcı ve ziyaretçilerinden tam not aldı.


TÜRK KURULUŞLARI  BERLİN’DE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Açılışı Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, Ticaret Bakanlığı UHT Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, organizasyon başkanı Cihat Alagöz, Almanya Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Volker Adams, TOBB Sektör Başkanı Özgür Öztan, TEMOS Başkanı Claudia Mika, DEİK İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Altuğ, Almanya Medikal Sağlık Derneği Başkanı Lutz Lungwıtz,  Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Üzeyir Işık, Türkiye Sigorta Üst Yönetimi ve Almanya İş Dünyası Derneklerinin Başkanlarının katılımıyla gerçekleşen fuar iki gün boyunca Alman doktorlar,  sağlık turizmi acenteleri, turizmciler, seyahat acenteleri, sigortacılar başta olmak üzere pek çok kesimden büyük ilgi gördü.


FUAR BERLİN’DE BÜYÜK SES GETİRDİ
Organizasyon Başkanı Cihat Alagöz yaptığı açıklamada Berlin Sağlık Turizmi Fuarının, katılımcı sayısı, niteliği ve yoğun ziyaretçi ilgisiyle Berlin’de büyük ses getirdiğini ifade etti. Alagöz, Türkiye’nin güzide sağlık kuruluşlarını Almanya kamuoyuna tanıtmak, Almanya ile Türkiye arasında sağlık turizminin geliştirilmesi için her iki ülkenin sağlık turizmi aktörlerinin birbirleriyle tanışmasını sağlayarak taraflar arasında işbirliği imkanları tesis etmek olan Berlin Sağlık Turizmi Fuarı’nın amacına ulaşarak hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not aldığını ifade etti.
Alagöz, başarıyla tamamlanan Berlin Sağlık Turizmi Fuarının; uluslararası standartlarda kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti, sahip olduğu yüksek sağlık teknolojisi ve alanında uzman deneyimli kadroları, kolay ulaşım imkanı, beklemeden tedavi olanağı ve makul fiyatlarıyla dünya sağlık turizminin parlayan yıldızı olan Türkiye ile Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya arasında sağlık turizmi alanında önemli işbirliklerine vesile olacağına inandıklarını söyledi.
BERLİN’DEN SONRA YENİ ROTA AMSTERDAM
Berlin Sağlık Turizmi Fuarı’nın, konferans, işbirliği toplantıları, B2B ikili iş görüşmeleri etkinliği ve uluslararası networking kokteyl resepsiyonunun tek çatı altında 5 büyük etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirten Alagöz, sıradaki projelerinin 2-3 Haziran 2023 tarihlerinde Hollanda’da ikinci kez düzenleyecekleri Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı olduğunu söyledi.

DOKUZ AYDA 876 BİN 521 KİŞİ GELDİ
2022 yılının ilk dokuz ayı içerisinde Türkiye’yi tedavi maksadıyla ziyaret eden yabancı sayısının 876 bin 521 kişiye ulaştığını ve Türkiye’nin bu süre zarfında 1.6 milyar dolar hizmet ihracatı geliri elde ettiğini belirten Alagöz, bir önceki yıla nazaran katlanarak artan bu başarıya ulaşılmasında Ticaret Bakanı  Mehmet Muş liderliğinde Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen vizyoner çalışmaların büyük payı olduğunu vurgulayarak sektörün Bakan Mehmet Muş ve ekibine müteşekkir olduğunu ifade etti.
ZONGULDAK’TAN DA KATILIM VAR

Almanya Berlin fuarına katılanlar arasında olan Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir de fuar boyunca yakın ilişkiler içinde olan isimlerden biriydi. Zonguldak merkez 12 Katlı İş Merkezi’nde hizmet veren  Armident Diş Kliniği sahibi Dr. Erdal Nazioğlu ve Dr. Pınar Kaçar Nazioğlu da fuara katılarak işbirliği görüşmelerine katıldılar.