Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinin geleneksel hale getirdiği ve Çaycuma Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği uçurtma şenliği Yaşam Park yanındaki yeşil alanda yapıldı. Çeşitli atölyelerin kurulduğu şenliğe çocuk edebiyatı yazarı Mehmet Güler de katıldı.

690’ı kayıtlı yarışmacı çocuk olmak üzere 2 bin 500’ü aşkın kişinin katıldığı şenliğe Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Eğitim Sen Zonguldak ve Kastamonu Şube Yürütme Kurulu üyelerinin yanı sıra Çaycuma ilçe merkezi, belde ve köyleri ile Zonguldak, Ereğli, Kozlu, Kilimli, Devrek, Gökçebey ve Bartın’dan da katılım oldu.

Jüri üyeliklerini Nuray Kamit, Safa Kabuk yaptığı uçurtma şenliğinde en yükseğe çıkan uçurtma kategorisinde Alçin Kesici ve Poyraz Aydın birinciliği paylaştı. Arya Dilgin ikinci, Didem Mert üçüncü oldu. En özgün yapımlı uçurtma kategorisinde Marisa Duru Seyhan birinci, Zeynep Zümra Karaman ikinci, Kumsal Günaydın üçüncü oldu. Yardım almadan en iyi uçurtma uçuran en küçük yarışmacı kategorisinde ise Edizcan Ertop birinci, Doğa Gülşen ikinci, Bulut Asaf üçüncü oldu.

Dereceye giren çocuklara madalya, Mehmet Güler kitapları ve Eğitim Sen Genel Merkezinin çocuklara yönelik yayımladığı Güneş Çocuk dergisi verildi. Katılımcı tüm çocuklara ise Mehmet Güler imzalı kitap, anı madalyası, şapka ve dondurma ücretsiz verildi.

ŞENLİK ALANI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİĞİNE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Mustafa Çağlayan'la yola devam" dedi! Cumhurbaşkanı Erdoğan "Mustafa Çağlayan'la yola devam" dedi!

Şenlik alanında çocuk edebiyatı yazarlarından Mehmet Güler çocuklara kitaplarını imzaladı, söyleşi yaptı. Tasarım ve mask sanatçısı, eğitimci Mehmet Türkçelik ile ‘Denizden Gelenler, Elimizden Gelenler Atölyesi’, seramik sanatçısı Gizem Canlı ile ‘Elde Çamur Şekillendirme Atölyesi’ ve karikatürist Mete Arif Tokmak ile ‘Resim ve Uçurtma Boyama Atölyesi’ kuruldu. Masal Kahramanım Çocuk Grubu’ndan İbrahim Torlakçı, Esra Torlakçı, Çağla Bostancı ve Burak Karakuş Çocuk Şarkıları Konseri verirken drama lideri Fahri Bozbaş ve Bingül Öz çocuklarla ‘Drama ve Oyun Etkinliği’ gerçekleştirdi. Çaycuma Belediyesi Zübeyde Hanım Çok Dilli Anaokulu öğretmenleri yüz boyama ve çeşitli etkinlikler yaparken karikatürist Paylaş Kiraz şenlik alanında karikatür sergisi açtı. Satranç hakemi Zeynel Bakıcı tarafından ise şenlik alanında satranç turnuvası yapıldı.

 ‘EĞİTİMDEN, GELECEKTEN, ÇOCUKTAN TASARRUF OLMAZ’

Katıldığı etkinlikler içinde Çaycuma Uçurtma Şenliğinin kapsamlı ve en yoğun katılımlı bir etkinlik olduğunu belirten çocuk edebiyatı yazarı Mehmet Güler, Eğitim Sen’i ve katılanları kutlayarak ‘Uçurtmam Bulutlardan Yüce’ adlı şiirini şenlik alanında okudu.

Şenlik alanını ve atölyeleri gezen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, şenliğe yoğun bir katılım olduğunu söyleyerek, “Gökyüzündeki uçurtmalarla Çaycuma daha da güzel.  Bu güzelliğin ortaya çıkmasını sağlayan başta Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol da Çaycuma Uçurtma Şenliğinin Batı Karadeniz Bölgesinin en yoğun katılımlı çocuk şenliği olduğunu söyleyerek, “Eğitim Sen; satranç turnuvaları, tiyatro, sinema, uçurtma şenliği gibi etkinliklerin yanı sıra bilimsel yayın ve kitaplar ile ülkemizin saygın yazarlarının çocuklarımız ve gençlerimizle buluşması gibi birçok sosyal ve kültürel etkinlikte Çaycuma’da önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Eğitim Sen olarak çocukları, öğrencilerimizi önemsiyoruz.  Şenlik alanında kurduğumuz atölyelerle çocukların kendilerini ifade edebilmelerine, mutlu bir gün geçirmelerine katkı sunmaya çalışıyoruz. ‘Eğitimden, gelecekten, çocuktan tasarruf olmaz’ diyerek Mehmet Güler imzalı 810 adet kitap ile 700 adet anı madalyasını, bine yakın dondurma ve şapkayı şenliğe katılan çocuklara ücretsiz verdik. Şenliğe katılan büyük küçük herkese, başka etkinlikler nedeniyle katılamayan ancak gönlü şenlik alanında olanlara, Çaycuma Belediyesine, şenlik alanında büyük bir özveriyle görev yapan arkadaşlarımıza, şenlik alanında çeşitli etkinlikler yaparak şenliğin kültür ve sanat etkinliğine dönüşmesini sağlayan çocuk edebiyatı yazarımız yazar Mehmet Güler’e ve sanatçılarımıza, şenliğe katkı sunan dost ve arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.