Almanya’da çifte vatandaşlık yasası 27 Haziran (yarın) yürürlüğe giriyor. Yürürlüğe girecek kanun değişikliği ile Almanya Türk Toplumu üyelerinin Alman vatandaşlıklarını koruyarak, Türk vatandaşlıklarını yeniden kazanabileceğini açıklamıştı.

HEDEF 20 BİN KİŞİ

Berlin Eyaleti Göçmenlik Dairesi Direktörü Engelhardt Mazanke'nin açıkladığı verilere göre geçen yıl 9 bin kişinin Alman vatandaşlığına geçtiğini belirterek bu yıl bu sayının 20 bine çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Kanun değişikliğinin getirdiği yenilikler şu şekilde:

ÇİFTE VATANDAŞLIK MÜMKÜN OLACAK

Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, kendi ülkelerinin vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmayacak. Böylelikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları da Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşlığına sahip olabilecek.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi 121 sözleşmeli personel alacak! Sağlık Bilimleri Üniversitesi 121 sözleşmeli personel alacak!

YASAL İKAMET SÜRESİ 8 YILDAN 5 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli olan yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indiriliyor.

ALMANYA’NIN TARİHSEL SORUMLULUĞU VE VATANDAŞLIK TESTİ

Vatandaşlık başvurusunda bulunanların, Almanca dil bilgisini kanıtlaması ve vatandaşlık testine girmesi gerekiyor. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, Almanya’nın tarihsel sorumluluğunu ve özgürlükçü toplumun değerlerini kabul etmeleri şart.