banner3

banner18

banner17

18.06.2020, 21:56 819

Zonguldaklı Kim?

Farklı şehirlerde doğup iş ve aş arayan insanların yoğun göçüne maruz kalmış kozmopolit (farklı memleketlerden) nüfusa sahip şehirlerdeki müzmin yerli-yabancı çatışması Zonguldak’ta da iyileşmez bir hastalık olarak devam etmekte. Özellikle atama ve seçim zamanlarında bu tartışmalar ayyuka çıkmakta, ortak çıkarlar etrafında toplanarak şehir lehine kararlar alınmasına ciddi zararlar vermektedir.
Zonguldak kömür sanayinin gelişimiyle bir dönem tüm Türkiye’nin iş kapısı olmuş, özellikle de Doğu Karadeniz’den, bilhassa da Trabzon ve Rize’den ciddi göç almıştır. Bu insanlar gerek gelenekleri gerekse de yabancı bir memlekette ayakta kalabilmek adına birbirlerini kollamak için kendi lobilerini oluşturmuşlardır. Fizik kanunlarına göre her etkinin karşı tepkiyi oluşturması ya da her kutbun karşı kutbunu doğurması gereği kendini yerli olarak sayanlar da onlara karşı kendi lobilerini oluşturdular. 
Bu yerli-yabancı çekişmesi o gün bugündür devam etmekte. Ancak geçmişte Zonguldak tüm ülkenin gözbebeği olduğundan hangi taraftan olursa olsun nitelikli eleman bulmak sorun değildi. 1980 sonrası Zonguldak gittikçe önemini kaybetti ve şehir göç veren bir kent haline dönüştü. Göç veren bir kenti de tabii ki de öncelikle nitelikli olanlar terk etmeye başladı. Hal böyle olunca bu yerli-yabancı çekişmesi şehrin aleyhine çalışmaya başladı. Nitelikçe yetersiz ama kullanılmaya hazır insanlar öne atılarak, hemşericilik kozuyla bir yandan taraftar toplanırken bir yandan karşı taraftakileri ötekileştirilmek için kullanıldı. Tabi kaybeden hep şehir oldu. Çirkinleştikçe çirkinleşti, çirkinleştikçe göç verdi.
Hakikaten bir şehre hizmet edebilmek için o şehre değer vermek gerekir. Fakat bunun için kafa kâğıdında o şehrin isminin yazması yeterli midir? Ya da uzunca bir süre yaşamak mı gerekir? Bu yaşıma kadar pek çok insan tanıdım atadan beri Zonguldaklı ama kendinden başkasına hayrı olmayan, burada kazandığı ile gidip dışarıya yatırım yapan… Ya da burada doğup, büyüyüp, karnını doyuran, ama memleketini sorduğunda hala babasının memleketini söyleyen… Bu iki tiplemeden de bu şehre hayır gelmez bilmiş olun.
 Bu noktada bende iz bırakan bir anımı anlatmak istiyorum sizlere: 15-20 yıl kadar önce İstanbul’dan Zonguldak’a seyahat ederken İstanbul’da okuyan bir üniversite öğrencisi düşmüştü yanıma. Sohbet etmeye başladık yol boyunca. Zonguldak’ta doğmuştu, büyümüştü, ailesi de buradaydı hala. Hayallerinden bahsetmeye başladı sonra. Çok büyük hayalleri vardı, çok para kazanacaktı. Çok para kazandığında bir üniversiteye büyük bağışlar yapacaktı. Tahmin edebildiniz mi? O üniversite doğduğu ekmek yediği şehrin üniversitesi değil, babasının memleketindeki üniversite idi. Üstelik doğduğundan beri o şehri henüz görme fırsatı da yakalayamamıştı.
Evet, Zonguldaklı olabilmek için, burada doğmuş, büyümüş, sokaklarında gezinmiş olmak yetmez. Zonguldaklı olabilmek için bu şehri sevmek, derdiyle dertlenebilmek, ona karşı sorumluluk duyabilmek, gitme şansı eline defalarca geçse de gidememek gerek. Şehir olarak yeniden yükselebilmemiz için “altını delip içinden çaldığımız bidonun kendi bidonumuz olduğunu ve üzerine eklemezsek giderek tükendiğini anlamamız gerek”.

Yorumlar (10)
Altan Yontan 4 hafta önce
Muhteşem,olağanüstü ve sonunu çok güzel bağlamışsınız.Teşekkürler.
YORUMSUZ. 4 hafta önce
BU ÇAĞDA YERLİ YABANCI TARTIŞMASI YAPANLARA YAZIKLAR OLSUN.ZAVALLI İNSANLAR.
Süleyman Servet DENİZ. 4 hafta önce
TEŞEKKÜRLER Zonguldak'ın sorunu olarak gördüğünüz sorun bence bütün Türkiye de var. BİZ 1968 YILINDA Sivas tan ANKARA'ya taşındık 10 yaşındaydım.Hala SİVASLIYIM derim.Oğlum 25 yaşında SİVAS A 1 kere gitti .O da SİVAS 'LIYIM der.
Erman Acar 4 hafta önce
Bir dönemin lokomotif kenti Zonguldak şimdilerde unutuldu. 80 il ve Zonguldak olarak alay konusu oldu.
Kararlmas 4 hafta önce
Hangi milletvekillinin mezarı Zonguldak’ta?
Derya 3 hafta önce
Zonguldak ta yerli yabancı olayı yanlıştır.herkes aynı gemide bu kentte.bir çok il de de kozmopolit bir nüfus yapısı vardır.ama onlar hep beraber hareket ediyorlar.dayanışma ve birlik olursa Zonguldak ın çözülemeyecek problemi yoktur.
Hüseyin Aslan 6 gün önce
Değerli hocam yüreğinize sağlık
Rasim Avcı 2 hafta önce
Adam sorulduğu zaman kendi memletini söyleyecek tabi ne söylesin bundan nasıl bir hamaset edebiyatı çıkarabildiniz anlamadım. Sizde başka memlekete gidin mesela İstanbul da 40 yıl yaşayın çoluk çocuğunuz gene Zonguldaklıyım der ve sizde bundan gurur duyarsınız merak etmeyin, lütfen biraz empati..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kız meslek lisesi  Yıkılmalı mı? Yıkılmamalı mı?
Kız meslek lisesi Yıkılmalı mı? Yıkılmamalı mı?