banner3

banner17

Zonguldaklılar kentin risk rengini nasıl değiştirecek?

Kentler yarışa girdi. Zonguldak’ta atılacak adımlar daha fazla önem kazandı
Zonguldak 01.03.2021, 22:32
1783
Zonguldaklılar kentin risk rengini nasıl değiştirecek?

Yeni açıklanan kararlar sonrasında yüksek riskli grubunda (TURUNCU RENK) bulunan Zonguldak’ı kapsayan kararlar Zonguldak İl Pandemi Kurulu’nda ele alınacak. Mevcut kararlar iki hafta içinde şehrin vaka durumuna göre değişebilecek. Zonguldak’ta koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla devam ederken normalleşebilmek içi için kurumlarla birlikte vatandaşa da daha fazla görev düşüyor.

Nüfus bazında günlük vaka ortalaması sırasında yüksek riskli iller arasında görülen Zonguldak'ta bu rakamlar düşmez ise normalleşme olmayacak, kısıtlamalar kalkmayacak. Zonguldak’ta geçtiğimiz hafta ortaya çıkan 35 mutasyonlu vaka ile birlikte günlük vaka ortalaması 40’lardan 70’li rakamlara çıktı.
Zonguldak’ın topyekün mücadele ile bu rakamı 20’nin altına çekmesi gerekiyor. Zonguldak’ta rakamlar düştüğünde hafta sonu kısıtlaması da (Pazar) dahil olmak üzere normalleşmenin adımları daha fazla atılacak. Günlük vaka sayısının en fazla olduğu yerlerden biri Zonguldak merkez ile birlikte Ereğli ve Çaycuma. 
Koronavirüs ile mücadelede açıklanan yeni normalleşme adımları için artık kentler de yarışacak. Vatandaşların normalleşebilmek için birbirlerini tedbirler konusunda daha fazla uyarması ve destek olması şart. İnsan hareketliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ise ilave tedbirler konusunda esnaf ve yayaların daha dikkatli olması normalleşme adımlarına katkı sağlayacak. Özetle söylemek gerekirse Zonguldak çok isterse normalleşecek, kısıtlamalardan tamamen kurtulacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi? Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi?
19°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@