Zonguldak İl Genel Meclisi'nin 2024-2029 döneminin ilk meclis toplantısında CHP’den bir kişinin Ak Parti’ye oy vermesinin yankıları sürüyor.

Zonguldak İl Genel Meclisi'nin 2024-2029 döneminin ilk meclis toplantısında Ak Parti’nin adayı Nejdet Karaveli’nin başkan olması CHP içinde tepkilere neden oldu.

CHP ile Ak Parti’nin oylarının eşit olması beklenirken CHP’den bir kişinin Ak Parti adayına oy verdiği tespit edilmişti.

İl Genel Meclisi ilk toplantısı öncesinde Ereğli İl Genel Meclisi üyesi Hayrettin Kartal’ın meclis başkanlığına aday gösterilmesi ve çekilmesinin ardından gözler Hayrettin Kartal’a çevrilmişti.

Karaveli’ye oy verdiğinden şüphelenilen Hayrettin Kartal kendisinin asla Ak Parti’ye oy vermeyeceğini belirterek Kenan Gündoğdu’yu işaret etti.

 “AKP adayına oy veririm ama Hayrettin Kartal’a oy vermem” şantajıyla birlik beraberliği bozan, partiye nifak sokarak, birliğimize karşı ilk taşı atan Kenan Gündoğdu’dur.” İfadelerine yer veren Hayrettin Kartal’ın açıklaması şu şekilde:

“Bilindiği gibi 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonucunda, Zonguldak İl Genel Meclisinde CHP İl genelinde birinci parti oldu ve 16 CHP ve 16’ da AKP İl Genel Meclisi üyesiyle temsil hakkı kazandı.

Bu durum çok uzun yıllar sonra AKP’nin Zonguldak İl Genel Meclisinde de çoğunluğu kaybedip, İl Genel Meclisi Başkanının da CHP’den seçilebilmesinin önünü açtı.

Böylesine kritik ve hassas bir dengede, gizli yapılacak iki tur İl Genel Meclisi Başkanlığı seçiminde, 16 ya 16 çıktığında kuruya başvurulacak ve bu kurada İl Genel Meclisi Başkanlığında, hem CHP, hem AKP %50 şansa sahipti.

Herkes, bu hassas durumun bilincinde ve farkındaydı. Kamuoyu da bunu yakından izliyor, süreci ve gelişmeleri heyecanla bekliyordu.

Seçimlerden sonra, Ramazan ayının son günlerinde, İl Başkanlığımızın davetiyle, İl Başkanımız Sn. Devrim Dural, Genel Başkan Yardımcımız Sn. Deniz Yavuzyılmaz’ın da katıldığı tanışma ve İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimlerinde izlenecek yol haritasını belirleme toplantısında, 16 CHP İl Genel Meclisi üyeleriyle birlikte toplandık.

Genel tanışma ve konuşmalardan sonra, gündeme gelmesi gereken, İl Genel Meclisi Başkanlığına CHP’den kimin aday gösterilmesi konusu görüşülmeden, Kilimli Belediye ve İl Genel Meclisi üyelerinin mazbata töreni olduğu için, İl Başkanımız Devrim Dural ve Genel Başkan Yardımcımız Deniz Yavuzyılmaz ayrılmak durumunda kaldılar ve yarım saat sonra gelebileceklerini belirttiler

Bu arada birçok arkadaşımız, Meclis Başkanlığı seçiminin ne zaman yapılacağı konusu netleşmediği için ve gerekirse yeniden toplanırız düşüncesiyle İl Başkanlığından ayrıldılar.

Parti Binamızda İl Genel Meclisi üyeleri  olarak ben, Devrek’ten Yaşar Bükrü, Gökçebey’den Hasan Tülübaş, Çaycuma’dan Hamdi Akyüz ve Ereğli’den Faik Marankoz kaldık.

BENİ ADAY GÖSTERMEK İSTEDİLER

Toplantıya gelmeden önce, 5 yıldır İl Genel Meclisinde birlikte görev yaptığımız ve yeniden seçilen arkadaşlarım beni arayarak;

“İl Genel Meclisi Başkanlığı sana yakışır.5 Yılda senin çalışmalarını biliyoruz. En deneyimli sensin. Seni başkan adayı olarak görmek isteriz” diyerek desteklerini belirttiler.

Ben de kendilerine teşekkür ederek; “Partimin bana vereceği her göreve hazırım. Ancak bu konu 16 arkadaşımızın da katılacağı bir toplantıda görüşülüp, kararlaştırılması uygundur” demiştim.

30-40 dakika sonra İl Başkanımız Sn. Devrim Dural ve Genel Başkan Yardımcımız Sn. Deniz Yavuzyılmaz İl Başkanlığımıza geldiler ve konu açıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Deniz Yavuzyılmaz;

“Biz İl Yönetimimizle birlikte 16 arkadaş üzerinde bir değerlendirme yaptık. Partimiz İl Genel Meclisi Başkan adaylığı için en uygun ismin senin olduğuna karar verdik” dedi. İl Başkanımızın da aynı düşüncede olduğunu belirtti.

Bende kendilerine teşekkür ederek; “Partimin bana vereceği her göreve hazırım. Bana güveninizi boşa çıkarmamak için canla başla çalışacağıma söz veriyorum.” Dedim.

Memur olmak isteyenler dikkat! 57 bin 52 personel alınacak! Memur olmak isteyenler dikkat! 57 bin 52 personel alınacak!

Bunun üzerine Genel Başkan Yardımcımız Deniz Yavuzyılmaz; “Sana karşı çıkabilecek bir kişi var mı” diye sordu.

Ben de; “Bana bir tek Kdz. Ereğli İl Genel Meclis üyesi Kenan Gündoğdu”nun karşı çıkabileceğini belirttim ve gerekçelerini de anlattım.

Deniz Yavuzyılmaz da; “O’nu ikna etmek Eylem Vekile düşüyor o zaman. Sen hemen bu günden tüm arkadaşları ara ve bu durumu anlatarak düşüncelerini al” dedi.

Ben de Kenan Gündoğdu hariç tüm arkadaşlarımı arayarak durumu anlattım ve düşüncelerini sordum.

KENAN GÜNDOĞDU ŞANTAJ YAPTI!

14 arkadaşım da tam destek vereceklerini belirterek arkandayız dediler.

CHP’nin olası İl Genel Meclis adayı olarak, Hayrettin Kartal ismi Zonguldak basınında yer aldıktan sonra, Kenan Gündoğdu CHP İl Genel Meclis üyesi arkadaşları ve CHP Zonguldak siyasetinde etkili olabilecek eski İl Başkanlarımızı, Belediye Başkanlarımızı teker teker arayarak, kıyıda köşede, sokakta gördüğü her partilimize;

“Hayrettin Kartal İl Genel Meclisi Başkan adayı olursa kesinlikle oy vermeyeceğini, AKP adayına oy veririm ama Hayrettin Kartal’a oy vermem, gemileri yaktım, gerekirse CHP’den istifa eder, bağımsız kalırım” diyerek partiye şantaj yapmaya başladı.

Durumun hassasiyetini bilen tüm arkadaşlar buna tepki gösterdiklerini bana ilettiler.

Böylesi bir durumda, CHP’nin uygulayacağı usül ve esaslar, partimizin herkesi bağlayan tüzük ve yönetmelikleri açıktır.

CHP’ye üye olan herkes, bu usül ve esasları, tüzük ve yönetmelikleri baştan kabul etmek ve buna uygun hareket etmek zorundadır. Örgütsel birlik ve disiplinin sağlanması bunu gerektirir.

Buna uymayacak olanlar da tüzük ve disiplin yönetmeliği uyarınca bedelini öder.

Bu gelişmeler üzerine, İl Genel Meclisi Başkanlığı seçimlerinin yapılacağı 17. Nisan. 2024 gününden önce, 16.Nisan.2024 günü İl Başkanlığımızda toplantı kararı alındı. Toplantının nasıl olacağı belliydi. Önce, CHP İl Genel Meclisi Başkan adayları çıkacak , en çok oy alan arkadaş üzerine karar verilip, grup kararı alınacak ve grup kararına kimin uyup uymayacağı sorulacaktı ki tüzük ve yönetmelikler gereği  böyle de olmasını gerekiyordu.

16.Nisan.2024 günü İl Başkanlığımızda 16 İl Genel Meclis üyesi, İl Başkanımız Sn. Devrim Dural, Genel Başkan yardımcımız Sn. Deniz Yavuzyılmaz, Milletvekilimiz Eylem Ertuğ Ertuğrul ve iki İl yöneticimizin de hazır bulunduğu toplantımız başladı. Ben 5. Sırada, Kenan Gündoğdu 12. Sırada oturuyorduk.

Genel Başkan Yardımcımız Deniz Yavuzyılmaz sırayla şöyle bir soru sordu.

“İl Genel Meclisi üyelerimiz arasında herhangi biriyle sorununuz var mı?”

İlk 4 arkadaş ve 5.sıradaki ben, kimseyle herhangi bir sorunum yoktur  dedik . Sıradaki diğer arkadaşlarda sorunum yok dedi.

Sıra Kenan Gündoğdu’ya geldiğinde; “Hayrettin Kartal aday olacaksa kesinlikle oy vermem” dedi. Diğer arkadaşlar da kimseyle sorunum yok diye belirtti.

Bunun üzerine Sn. Deniz Yavuzyılmaz, Genel Merkezimizin bilgisi dahilinde; İl Genel Meclisi Başkan adayımız Gökçebey İl Genel Meclisi üyemiz Hasan Tülübaş, 1. Başkanvekilimiz Nedim Bekar, 2.Başkanvekilimiz Faik Marankoz’dur” bunu oylamaya sunacağını, itirazı olan var mı?” diye sordu.

Ben böyle bir oylamada oy kullanmayacağımı ama çoğunluğun aldığı grup kararına uyacağımı belirttim. Halbuki böylesi bir durumda partimizin uygulayacağı usül ve esaslar, tüzük ve yönetmeliklerde açıkça belirtilmiştir.

GRUP KARARINA UYMAMAKTA ISRAR ETTİ

Önce adaylar çıkar, oylama yapılır, en çok oy alan aday üzerinde karar kılınarak grup kararı alınır ve seçimlere öyle gidilir. Grup kararına uymayacak olanlarda tüzük ve disiplin yönetmelikleri gereği bedelini öder, partiden atılır.

Toplantılının sonunda ben yeniden söz aldım.

“ Cumhuriyet Halk Partisi yüzyıllık kurumsal bir partidir. Bu gibi durumlarda uygulanacak yöntem tüzük ve yönetmeliklerde gayet açıktır. 14 kişinin tek aday üzerinde birleştiği bir konuda eğer bir kişi çıkıp kesinlikle oy vermeyeceğini belirtip, koskoca partiye şantaj yapıyorsa bu kabul edilemez. Eğer şimdi böyle bir şantaj karşısında taviz verilirse, bu çok kötü bir örnek olur ve gelecek dönemlerde de disiplinsizliklere kapı açılır. CHP Böyle bir şantaja boyun eğemez.” Dedim. Toplantı sona erdi.

Bazı basın organlarında iddia edildiği gibi toplantıyı terk etmedim. Sadece böyle adi bir şantaja karşı, tepkimi göstermek için toplu fotoğrafa girmedim.

Ertesi gün 17.Nisan.2024 günü, İl Genel Meclisindeki başkanlık oylamasında, CHP’li bir üyenin AKP adayına oy vermesiyle de henüz ilk turda 17’ye 15 AKP adayı iki yıllığına meclis başkanı seçilmiş oldu.

Z HABER’E GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPTIM

Bu gelişmelerin ardından CHP içinde ihanetçi kim soruları gündeme geldi. Bir gün önce İl Başkanlığımızda yaşananlar üzerinden Hayrettin Kartal adı ihanetle yan yana getirilmeye çalışıldı. Z Haber’den Umut isimli bir gazeteci beni arayarak;

“Zonguldak CHP çevrelerinde ihanetçi olarak senin adın dillendiriliyor. Bu duruma ne diyorsun” diye sordu.

Bende kendisine; “Beni tanıyan gerçek CHP’lilerin aklından kesinlikle böyle bir şey geçmeyeceğini, Hayrettin Kartal adının ihanetle yan yana getirilemeyeceğini, kaldı ki oylamada herhangi bir olumsuz tablo ortaya çıkabileceğini ve böyle bir durumda da parti içinde beni istemeyenler tarafından karalama kampanyasına dönüştürülebileceğini düşünerek kişisel önlemimi aldım” dedim.

Nitekim bir Ereğli gazetesinde; “İhaneti Kartal mı yaptı? Başlığı altında yer alan bir haberde, haberi ilk okuyanın aklında, ihanetçi Hayrettin Kartal’mış algısı yaratabilecek bir haber bile yayınlandı.

Sonuçta, uzun yıllardır AKP’nin yürüttüğü Zonguldak İl Genel Meclisi Başkanlığını kazanabilmek için CHP olarak %50 şansımızın olduğu hassas bir durumda 17-15 kaybettik ve AKP adayı kazanmış oldu.

PARTİMİZ ŞANTAJLARA BOYUN EĞDİ

Bu durum elbette bizleri ve bize inanan, güvenen, destek veren CHP’lileri derinden üzdü.

Ancak bizi asıl üzen en önemli  şey, yüzyıllık kurumsal kimliği olan partimizin;

Kariyerizm hastası, solun, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini, CHP’nin özgürlükçü, demokratik, paylaşımcı, dayanışmacı değerlerini bilmeyen, öğrenmek ve uymak dahi istemeyen, liberal sağ siyaset kulvarından CHP’ye geldiği günden bu yana, burjuvazinin küresel ideologlarının bile terk ettiği hastalıklı liberal siyaset anlayışını CHP içine taşımaya çalışan, ben varsam her şey iyi , ben yoksam her şey kötü, zihniyetindeki bir küçük burjuvanın çirkefçe şantajlarına boyun eğilmesidir.

Partimizin 16 İl Genel Meclisi üyesinin tek bir yumruk gibi kenetlenmesi gereken bu süreçte, daha ilk baştan parti içinde tartışma çıkararak, parti içinde kavga var görüntüsü yaratarak, daha bunlar kendi içlerinde dahi birleşemiyorlar düşüncesi oluşturarak, şımarık bir çocuk gibi ısrarla ve uzlaşmaz bir tavırla;

“AKP adayına oy veririm ama Hayrettin KARTAL’a oy vermem” şantajıyla birlik beraberliği bozan, partiye nifak sokarak, birliğimize karşı ilk taşı atan Kenan Gündoğdu’dur. Saygılarımla

Editör: U. G.