Üniversiteden yapılan açıklamada: “Ereğli Kampüs İnşaatı 2023 yılında başlayacak” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklama şu şekilde:
06.01.2023 tarihinde yerel basında çıkan ve Zonguldak Milletvekilimiz Ünal Demirtaş’a atfen yapılan haberlerde, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in Ereğli Kampüs inşaatının 2024’e ertelendiğine ilişkin bir açıklaması olduğu ifade edilmiştir. Söz konusu haberler dolayısıyla bu basın açıklamasının yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Ereğli Kampüs İnşaatı 2023 yılında başlayacak

Üniversitemiz Ereğli Kampüsü ile ilgili daha önce hazırlanmış olan 14 bin metre karelik bir bina projesi bulunmaktadır. Bu bina inşaatı ile ilgili olarak Ereğli Eğitim Vakfına ilk planda Erdemir tarafından önemli bir miktar bağış sağlanmıştır. Ereğli’de faaliyet gösteren diğer önemli kuruluşların da bağış taahhütleri bulunmaktadır. Bu kapsamda Ereğli Eğitim Vakfı ile Üniversitemiz arasında 2022 Aralık ayında bir protokol imzalanmıştır. Protokol gereğince bina inşaatı 90 gün içerisinde başlayacak ve 48 ay içerisinde tamamlanacaktır. Bu bağlamda Mart 2023 tarihinde bina temelinin atılması beklenmektedir.

Ek Bina Talebi

Rektörlüğümüz tarafından 2023 yatırım planında, biri Merkez Kampüste diğeri ise Ereğli Kampüsünde olmak üzere 9500 metre kare ek bina talebinde bulunulmuş, ancak diğer üniversitelerde işleyen süreçlerde olduğu gibi devam eden projelere ödenek verilmiş, fakat sıfırdan bina projelerine ödenek verilmemiştir.

02.01.2023 tarihinde basın mensuplarıyla yapılan toplantıda Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, bu binalardan söz ederek ek binalar için 2024’de yeniden ödenek talebinde bulunulacağına vurgu yapmıştır. Ancak toplantı sırasında konuyu yanlış değerlendiren bir basın organı tarafından toplantı sırasında söz konusu söylem bağlamın sadece bir parçası alınarak kamuoyuna servis edilmiş, ancak konunun anlaşılması üzerine haber yayından kaldırılmıştır.

Sonuç itibarıyla, Ereğli Kampüsünde projesi hazır olan 14 bin metre karelik bina inşaatı 2023 yılında başlayacaktır. 2024 yılı için ise 9500 metre kare ek bina talebinde bulunulacaktır.