Eren'den dumanlar yükseliyor! Bakanlık verileri neden açıklamıyor? Eren'den dumanlar yükseliyor! Bakanlık verileri neden açıklamıyor?
Zonguldak tarih sayfası editörü Hayati Yılmaz, Zonguldak’ta Gıcır isimli yemeğin ağaç yapraklarından yapıldığını ayrıca Bartın, Çaycuma ve Gökçebey civarında da meşhur bir yemek olduğunu yazdı.
İşte Yılmaz’ın yazısı:
"GICIR
Bölgemizde Çoban Ekmeği olarak bilinen, yöreye göre ismi değişen bu bitkinin adı bazı yerlerde “diken ucu” olarak bilinir. Melocan olarak da bilinen bu bitkinin Zonguldak Yöresinde yeleği yapılır.
Zonguldak'ta 460 çeşit bitkiden yemek yapıldığını hesaba katarsak; Çoban Ekmeği bitkisinden faydalanmaması düşünülemez. Hatta Zonguldaklılar bazı ağaç yapraklarından bile yemek yapardı.
“Gıcır” yemeği de bunlardan biridir. Genellikle Bartın, Çayçuma ve Gökçebey civarında yapılırdı.
O zaman bu yemeğimizin tarifini kayda geçelim de unutulmasın.
Gıcır Yemeği Nasıl Yapılır?
Malzemeleri ;
7 bağ gıcır (Diken Ucu)
Yarım su bardağı sıvıyağ
3 soğan
1 baş sarımsak
1 yumurta
5-6 adet yeşilbiber
Tuz
Pulbiber
Yapılışı;
Yıkanan gıcırlar doğranır ve haşlanır. Sıvıyağda soğan, biber, sarımsak kavrulur. Haşlanan gıcırlar soğanlı karışıma ilave edilir. Karışım biraz daha kavrulduktan sonra tuzu ile pulbiberi de ilave ettikten sonra ayrı bir kapta çırpılan yumurtalar dökülür. Yemek piştikten sonra ocaktan alınır ve servis edilir.”