ZBEÜ'de "Akademinin Sesi Korosu" çok beğenildi! ZBEÜ'de "Akademinin Sesi Korosu" çok beğenildi!
Zonguldak tarih sayfası editörü Hayati Yılmaz, “Kozlu- Zonguldak Tramvay hattı” adlı yazıyı sosyal medya hesabından paylaştı.
Yılmaz'ın, iki ilçeyi birbirine bağlayan bir tramvay olsa güzel olmaz mı? Diyerek paylaştığı yazı şu şekilde:
“KOZLU – ZONGULDAK TRAMVAY HATTI
Aslında her şey hazır.
Halkın kafasına bu hat zaten yerleşmiş durumda. Bu konuda uzun zamandır sosyal medyada görseller yayınlıyoruz.
Harita “adeta “  tramvay hattı olması için olanak vermiş.
Zemin iyi.
Uğur Mumcu kavşağının yanında, Ilıksu eski köprü ayağındaki boş alan Tramvay istasyonu yapılması için uygun. Veya Rıhtımda Kömür Depolama alanı.Veya yükleme iskelesinden.... Buradan kalkan tramvayın terminal karşısında Alaborina’nın hemen yanındaki deniz tarafındaki çıkıntıya, durak yapılması da uygun. 1 km ileride, Emniyet Müdürlüğünün karşısında,  AVM’nin önü de ikinci durak için uygun.
Hatta tramvayın anonsu dahi hazır.
“Bir sonraki istasyon Polis Evi.  “
The next station is Police House
Sayın yolcularımız. Trenimiz Kozlu istikametine doğru gidecektir. Fatih sitesi ve Üniversite Hastanesine aktarma yapacak yolcularımızın Kozlu-Terminal kavşağında inmeleri  gerekmektedir. Bu seyahatinizde de Zon-Kart kullanmanız yeterlidir. Öğrencilerimizin ise Z-Kart kullanmalarını tavsiye ederiz.. İyi yolculuklar dileriz.
Bir şey daha;
Zonguldak ve Kozlu’da aynı anda, aynı parti belediye başkanların kazanması, bu iki belediyenin ortaklaşa bu hattın yapımını gerçekleştirebileceğine olanak vermiştir.
İki ilçeyi birbirine, tramvay hattı ile bağlamak akıllıca bir hizmet olacaktır.
Böylelikle, tek bir kart ile; Kozlu - Zonguldak tramvay hattı ve Zonguldak-Filyos yolu tamamlandığında, hızlı metrobüs hatları ile aktarmalı seyahat imkanı sağlanır.
Bu güzergahta : AVM’ler , Uzunmehmet Cami , Lavuar Müzesi ve Bahçesi, Çates A Müzesi, Çates eski konutlarına yapılması gereken öğrenci yurtları, Göbü , Türkali Sahilleri, Filyos Sahil Restorantları , Filyos Kalesi’ne kolay ulaşım sağlanması ...
Ne güzel olmaz mı?”