Önlemler neden alınmadı! "Defalarca uyardım gücüm yetmedi" Önlemler neden alınmadı! "Defalarca uyardım gücüm yetmedi"

Bir dönem Mehmet Çelikel Lisesinde Fransızca öğretmenliği yapan şair ve Ölümün Ağzı, Genelevde Yas gibi kitapların yazarı, Türk edebiyatının seçkin romancılarından olan İrfan Yalçın 90 yaşında hayatını kaybetti.

Yalçın yazar olmasının yanı sıra edebi ve siyasi mücadelesi ile tanınıyordu. Yaşamı boyunca birçok ödül alan ünlü yazar, çeşitli tiyatro oyunları da kaleme aldı. Genelevde Yas adlı romanı ise filme aktarıldı.

İRFAN YALÇIN KİMDİR?

Yazar ve çevirmen. 23 Nisan 1934, Zonguldak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü (1960) mezunu. Fransızca öğretmenliği yaptı. 1972 yılında öğretmenlikten ayrılarak İstanbul’da bir kitabevi açtı ve Z Yayınevini kurup yönetti. Varlık ve Türk Dili dergilerinde yayımladığı şiir, öykü ve çeviri yazılarından sonra, bir süre yazın yaşamına ara verdi. 1959 yılından itibaren hikâye, eleştiri ve çevirileri Varlık, Türk Dili, Soyut, Gelecek, Yeditepe, Yansıma dergilerinde yayımlandı. Yeni Dergi’nin 1968 yılında açtığı bir yarışmada “İnce Memet” eleştirisiyle ikincilik, Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışmasında Pansiyon Huzur (1975) romanıyla ikincilik, Ölümün Ağzı (1979) romanıyla da 1980 Türk Dil Kurumu Roman Ödülünü kazandı. Tiyatro oyunları da yazdı. Pansiyon Huzur ve Fareyi Öldürmek adlı romanları sahneye uyarlandı. Ölümün Ağzı adlı eseri Rusçaya çevrilerek yayımlandı. Genelevde Yas adlı romanı filme alındı.