Suikasta ilişkin gözaltına alınanların sayısının 5'e yükseldiğini belirten gazeteci Alican Uludağ, soruşturmada ortaya çıkan yeni bilgileri de Twitter'dan paylaştı.    

Cinayette Ülkü Ocakları ve MHP bağlantısının ilk kez açığa çıktığını ifade eden Uludağ, gözaltına alınan şüphelilerden Doğukan Çap'ın da İstanbul Gülsuyu’nda uyuşturucu karşıtı yürüyüşe yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik davasının sanıklarından olduğunu da söyledi. Alican Uludağ'ın paylaşımları şöyle:

MHP VE ESKİ ÜLKÜ OCAĞI YÖNETİCİSİ  

"Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmada önemli bilgiler ve bağlantılar ortaya çıkmaya başladı. Gözaltı sayısının 5’e çıktığı ifade ediliyor. Cinayet Büro, tetikçilerin İstanbul’dan Ankara’ya geldiklerini belirledi.

Cinayette Eray Özyağcı ve Doğukan Çep isimleri öne çıkıyor. Tetiği çektiği öne sürülen Özyağcı firarda ve yakalanamadı. Motosikleti kullanan Doğukan Çep’in ise gözaltına olduğu belirtiliyor. Ayrıca yine İstanbul’dan Suat Kurt adlı bir şüphelinin adı tespit edildi.

Doğukan Çep önemli bir isim. Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik cinayeti davasında tutuklu yargılanıyordu. 2015’te tahliye edildi. 2018’de 35 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Doğukan Çep hakkında cezayla birlikte yakalama kararı da çıkarıldı, ancak yakalanamadı. O günden bugüne sözde firardaydı ancak Sinan Ateş cinayeti için ortaya çıktı. Dün Gülsuyu’nda kullanılan Çep, bugün de Sinan Ateş olayında taşeron yapıldı.

Doğukan Çep ve Eray Özyağcı’nın ise Dado lakaplı Doğukan Yardak’ın kurduğu suç örgütünde yer aldığı iddia ediliyor. Maltepe-Gülsuyu’nda faaliyet gösteren Yardak’ın yurt dışına kaçtığı düşünülüyor. Asıl soru şu, bu kişiler kimin taşeronu?

Cinayette Ülkü Ocakları/MHP bağlantısı ilk kez tespit edildi. Bu kapsamda eski Ülkü Ocakları Maltepe Şube yöneticisi Ufuk Köktürk gözaltına alındı. Köktürk’ün evinde 1 adet tabanca ve bu silaha ait 2 adet şarjör ve 23 adet fişek ele geçirildi. M.Y. adlı şüpheli ise aranıyor.

'MERSİN MİSİLLEMESİ YA DA İYİ PARTİ İLİŞKİSİ'

Ufuk Köktürk’ün adı “MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu” listesinde geçiyor. Ancak yönetimdeki görevine ilişkin ayrıntılı bilgi yok. Köktürk’ün olaydaki rolüne ilişkin de henüz teyitli bilgi bulunmuyor. Olay, MHP teşkilatı içinde başka yöneticilere uzanır mı, şimdilik bilinmiyor.

Cinayetin nedeni konusunda iki önemli tez var. İlki Mersin olayına misilleme. İkincisi, MHP içerisinde Sinan Ateş’in son dönemde İyi Parti’yle temasta olduğu algısı ve bu nedenle kendisine “ders” verilmek istendiği.

Hatta cinayet talimatının Sinan Ateş’in bacaklarından vurulması şeklinde gittiği öne sürülüyor. Ancak ölüm olayının hesapta olmadığı iddiası var. Ancak bu, şüphelilerin daha az ceza almak için bir savunma kurgusu da olabilir.

Soruşturmada şimdi Ankara Emniyet Müdürlüğü ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na önemli görev düşüyor. Hiçbir “siyasi baskı” endişesi duyulmadan tüm bağlantılar ortaya çıkarılmalı. Devlet, siyasi bir cinayeti tüm yönleriyle aydınlatmalı."

KÖKTÜRK MHP İL YÖNETİMİ LİSTESİNDEN SİLİNDİ

Ufuk Köktürk'ün gözaltına alındığı haberinin yayılmasının ardından, MHP İstanbul'un web sitesindeki İl Yönetim Kurulu listesinden ismi çıkarıldı.  

Mersin olayı neydi?

2022'nin mart ayında eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel, Toroslar ilçesindeki bir bankamatikten para çekerken dört kişinin saldırısına uğradı ve bıçakla yaralandı. Saldırganlara silahla ateş açan Ünel, Emrullah K.’yi öldürdü, üç kişiyi yaraladı. Yaralılardan biri de daha sonra öldü. Tutuklanan Çağrı Ünel, Sinan Ateş'e yakın bir isim olarak biliniyordu