Çaycuma Belediyesinin restorasyonunu tamamlayarak geçtiğimiz günlerde “Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi” adıyla hizmet sunduğu eski cezaevinde açılan “Mahpus Yüzler” fotoğraf sergisi Çaycumalılardan büyük ilgi görüyor. Eski cezaevinin bir koğuşunda açılan sergi, Çaycuma Ceza ve Tevkif evinde kalan mahkûmlarla, ziyarete gelenlerin çektirdiği 22 fotoğraftan oluşuyor. 

VATANDAŞLARDAN YENİ FOTOĞRAFLAR DA GELİYOR
Sergide Ahmet Köktürk (Süslü Ahmet), Kemal Anadol, Erdal Demircan, Hüseyin Kayacık, Serkan Çoban ve Yüksel Yıldırım’ın arşivinden alınmış fotoğraflar yer alırken, Çaycuma Belediyesine vatandaşlardan sürekli yeni fotoğraflar geliyor. Çaycuma Cezaevi’nde yatan mahkumların gardiyan ve askerlerle verdiği samimi pozlar, fotoğraflara büyük espri de katıyor.

ŞİMDİDEN KENT BELLEĞİ OLARAK DA İŞLEV GÖRMEYE BAŞLADI
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Restorasyonunu tamamladığımız eski cezaevi herkesin hatırasında yer etmiş bir bellek mekânken, daha şimdiden kent belleği olarak da işlev görmeye başladı. İlk anda orada yatan vatandaşlarımız tarafından ağırlıklı olarak 70’li, 80’li yıllarda çektirilmiş 22 fotoğraftan oluşan bir sergi açtık. Sergiyi gezen ya da duyan hemşehrilerimiz sağ olsun, cezaevinde çekilmiş kendi fotoğraflarını da göndermeye başladılar. Elimizde neredeyse bir sergilik daha fotoğraf birikti. İleriye doğru çok daha kapsamlı bir sergi açabileceğimizi ümit ediyorum.” dedi. 

Perşembe Belediyesi personel alımı yapacak! Perşembe Belediyesi personel alımı yapacak!

ÇAYCUMA’NIN DEĞİL, BÖLGENİN HAFIZASINI DA OLUŞTURACAK
Tüm bunların önemli bir kent arşivinin oluşumuna da hizmet ettiğini söyleyen Başkan Kantarcı, açıklamalarını, “Orada yapacağımız çalışmalar, açacağımız diğer sergiler ve müzede yer vereceğimiz diğer malzemelerle, Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi yalnızca Çaycuma’nın değil, bölgenin hafızasını da oluşturacak. Bize gelen belge ve fotoğrafları elektronik ortama aktardıktan sonra talep eden vatandaşlarımıza iade ediyoruz. Elinde bu şekilde arşiv malzemesi olan vatandaşlarımızın belediyemize müracaat etmelerini önemle rica ediyorum. Hep birlikte kentimizin belleğini diri tutup, kültür mirasımızı eksiksiz şekilde yarınlara aktaracağız. Ben gerçekten bunun heyecanıyla doluyum. İlgi gösterecek vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

Editör: Tuğçe Atalar