Zonguldak Kilimli arasında yolcu taşımacılığı yapan Kilimli Belediyesi Özel Halk Otobüsleri ücretsiz biniş hakkı olan yaşlı yolcular üzerinden sosyal medyada algı yapıldığını belirterek basın açıklaması yayınladı.

Kooperatif tarafından yapılan açıklamada; “Son günlerde ücretsiz seyahat hakkı olan yolcularımız üzerinden, gerek basında gerekse sosyal medyada yapılan değerlendirmelerin neredeyse tamamının 65 yaş üzeri büyüklerimiz üzerinden yapıldığı ve sektörümüzün bu konuyu neden gündemde tuttuğu araştırılmadan hakarete varan eleştiriler yapıldığı görülmektedir.

Esnaflarımız 9 yıldır Türkiye genelinde milyonlarca yaşlımıza ücretsiz hizmet vermekte iken, otobüste yer vermeyen, selamlarını dahi almayan ve onlara saygı göstermeyen birçok insanın aşağılayıcı ifadelerine maruz kaldık. Hak etmediğimiz halde siyaset yaptığımız, paraya doymadığımız, aç gözlü olduğumuz dile getirildi. Bu konuda sürekli sorduğumuz soruyu tekrar soruyoruz

“SİZ KENDİ SERMAYENİZLE KURDUĞUNUZ VE TÜM GİDERLERİNİ KENDİ İMKANLARINIZLA KARŞILADIĞINIZ BİR İŞTE ÜCRETSİZ HİZMET EDERMİSİNİZ?”

Ak Parti Zonguldak İl Başkanı kim olacak? Kimler çağrıldı Ak Parti Zonguldak İl Başkanı kim olacak? Kimler çağrıldı

Üstüne basa basa söylüyoruz 22 farklı gruba ücretsiz hizmet verilen toplu taşımada belediyeler tüm giderlerini kamu bütçesinden karşılarken özel sektörün ücretsiz ve indirimli taşımada sübvanse edilme talebi neden rahatsız ediyor? Bu sektör maliyet artışlarından etkilenmiyor mu? Bu işe yatırım yapan insanlar, çalışanlar, sizin komşunuz, akrabanız, arkadaşınız ve halkın bir parçası değil mi? İşçi, memur, çalışan veya diğer sektörler hak aradıklarında normal, esnaflarımız hak aradığında tepki neden?

İhtiyacı olana ücretsiz seyahat hakkı verilsin, suistimal önlensin, esnaflarımız vatandaşla karşı karşıya bırakılmasın taleplerimizin neresi yanlış? Kanuna rağmen ücretsiz seyahat hakkı olanları bindirmeyin, indirin gibi bir karar almamız mümkün değilken, bizim de asla tasvip etmediğimiz bir kaç olay üzerinden tüm esnaflarımıza bu kadar hakaret edilmesi normal mi? Suçun bireyselliği ilkesi bizim sektör için geçerli değil mi? Herhangi bir meslek grubunda bireysel hatalar olduğunda o meslekteki tüm çalışanlar suçlanıyor veya o meslek grubuna bu kadar hakaret ediliyor mu?

TEKRAR SÖYLÜYORUZ; BİZİM ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI OLANLARLA BİR SORUNUMUZ YOK. YAPTIKLARI HİZMETİN KARŞILIĞI İLGİLİ KURUMLAR TARAFINDAN ESNAFLARIMIZA VERİLSİN Kİ TOPLU TAŞIMA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLSUN.

Bu talebin neresi rahatsız edici?”