Çaycuma’da OYKA Kağıt fabrikasında işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamıştı. Selüloz-İş Sendikası işçileri bu sabah greve çıktı. Yapılan grevin ardından Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı bir açıklama yayımladı.

Kantarcı açıklamasında "Ekonomi yönetiminin kabul edilemez büyük hataları nedeniyle, memleketimiz yangın yerine döndü" diyerek şu ifadelere yer verdi;

Zonguldak'ta horoz dövüşü operasyonu! 41 kişi yakalandı! Zonguldak'ta horoz dövüşü operasyonu! 41 kişi yakalandı!

"Çaycuma’mızın varolmasında çok önemli etkisi ve katkısı olan eski Seka, yeni Oyka Kâğıt fabrikamızda çalışanlar ile işveren arasında anlaşma sağlanamaması nedeniyle bugünden itibaren GREV başladığını öğrendim. Ekonomi yönetiminin kabul edilemez büyük hataları nedeniyle, memleketimiz yangın yerine döndü. Her türlü maddi-manevi dengeler alt üst oldu. İşçi de işveren de kendini haklı görmekte ve maalesef her kesim kendisini çaresiz hissetmekte. Uzun zamandan beri süren aşırı-yüksek enflasyon, toplumda giderek büyük tahribat yapmakta. Belediyemizin 2024 bütçesinde dahi %30’lar düzeyinde olması gereken Personel giderleri, ilk defa %56 oranında öngörülmek durumunda kalındı. Ki, bu oranların da aşılacağı anlaşılıyor. Kuruluşlar diğer yüksek maliyetlerinin yanı sıra yüksek personel harcamaları ile boğuşurken, çalışanlar da haklı olarak satınalma güçlerinin giderek azalmasından şikayetçi. Bu kısır döngünün yakın zamanda düzelmesi mümkün görünmüyor. Dolayısı ile ortada kolay bir çözüm yok. Sonuç olarak, bu zorluklara rağmen gözbebeğimiz Oyka’da daha fazla mağduriyet doğmaması için, zaman kaybetmeden tarafların anlaşmalarını diliyor ve bekliyoruz. Eğer Belediye olarak bize düşen bir görev olursa, memnuniyetle rol almaya hazır olduğumuzu duyuruyorum." 

Editör: Tuğçe Atalar