Av. Merve Kır, Zonguldak Kozlu Sevgi Evlerinde kalan 14 yaşındaki bir kız çocuğunun Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğünde çalışan personelin cinsel istismara maruz kalmasına sessiz kalamadı.

Kır yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bugün maalesef ki güne “Kozlu Sevgi Evlerinde kalan 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli tutuklandı” haberiyle başladık. Uzun süredir Zonguldak yerel basına yansıyan “Kozlu Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'nde” yaşanan olayları ilgili haber kanımızı donduran nitelikteydi zaten.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bünyesinde bir çocuk yuvasında yaşanan bu tarz olayların hiç birine seyirci kalamayız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak konunun takipçisi olacağız. Zonguldak Milletvekillerimiz konu ile ilgili araştırmalara başladı. Ben şahsen bir vatandaş olarak bu konuda somut bir adım atılmadan içim rahat etmeyecek. Mecliste de konuyla ilgili derhal bir araştırma komisyonu kurmalı. Sadece Zonguldak'ta değil ülkede ne kadar Sevgi Evi varsa araştırılmalı. Kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklarımıza sahip çıkan Devletimiz buralarda çalıştırılmak üzere istihdam edilen kişilere kendi himayesindeki çocukları emanet ederken azami dikkat göstermeli. Haberi yapan gazetecilere ilgili bakanlık tarafından soruşturma başlatılmış ama; çocukların alkol kullandığı, defalarca yurttan kaçtığı, yurttan kaçışlarda istismara mağruz kaldığı ve bu istismar olayı adli mercilerde açılmış dava ile ortaya koyulmuş durumda. Konuyla ilgili yetkililerden hiçbir açıklama gelemdi. Bu olay karşısında Meclis derhal harekete geçmeli.

Çocukları korumak devletin asli görevidir. Bu siyaset üstü bir konudur. O yüzden yetkililere soruyorum:

Mehmet Torun "Madenciliğin ulu çınarları kesiliyor, kurutuluyor" Mehmet Torun "Madenciliğin ulu çınarları kesiliyor, kurutuluyor"
  1. Türkiye'de "sevgi evi" adı altında faaliyet gösteren kaç tane kurum bulunmaktadır? Bunların illere göre dağılımı nasıldır? Bu kurumlarda çalışan toplam personel sayısı kaçtır?
  2. "Sevgi evlerinde" geçici ya da sürekli olarak barınan çocuk sayısı kaçtır? Bunların yaş ve cinsiyet dağılımı nasıldır?
  3. "Sevgi evleri" adı verilen kurumlarda çalışan personel hangi kriterlere göre seçilmektedir? Bu kurumlarda sürekli personel olarak istihdam edilen kişiler var mıdır? Varsa bunlar nasıl atanmaktadır?
  4. Bu kurumlardaki denetimler nasıl ve hangi sıklıkla yapılmaktadır? Denetimler sonucu kapatılan ya da soruşturmaya uğrayan kurum ya da personel sayısı kaçtır?
  5. Zonguldak ili sınırları içinde kaç adet "sevgi evi" bulunmaktadır? Bu "sevgi evlerinde" kalan çocuk sayısının yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır? Davaya konu olan "sevgi evinde" kalan çocuk sayısı kaçtır? Bunların yaş ve cinsiyet dağılımı nedir?
  6. Zonguldak Kozlu "sevgi evinde" en son ne zaman denetim yapılmıştır? Yapılan son denetimde Karabük Adliye’sinden açılan davanın iddianamesine yansıyan olay yer almış mıdır?
  7. Kozlu "sevgi evinde" gerekli denetimleri yapmayıp, görevlerini ihmal eden sorumlular hakkında herhangi bir adli soruşturma veya disiplin soruşturması başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu soruşturmalar hangi aşamadadır?

Av. Merve Kır

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı