CHP’nin Zonguldak’ta yapılan anketlerin birbirine yakın olduğunu belirterek üç aday için ön seçim kararı almasına farklı tepkiler devam ediyor.
22. Dönem Milletvekili Harun Akın da yaptığı açıklamada, diğer aday adaylarının yok sayılmasının doğru olmadığını belirterek, ön seçimin bu haliyle faydadan çok zarar getirebileceğini söyledi.
İŞTE O AÇIKLAMA; 
21/12/2023 günü toplanan CHP Parti Meclisi Zonguldak İl Belediye Başkan Adayı’nın belirlenmesi noktasında önseçim kararı almıştır.
Zonguldak’ta sürece katılmış yedi arkadaşımız varken, yapılan anket çalışmaları dayanak gösterilerek, benim ile birlikte üç adayın katılacağı şekilde alınan önseçim kararının, yapılacak olan önseçim ve yerel seçim süreçlerine faydadan çok zarar verebileceği endişesi taşımaktayım.

PARTİME VE SEÇİM SÜRECİNE
ZARAR VERMEMEK İÇİN SUSTUM
Aday adaylık sürecinin en başından beri önseçim ve diğer aday belirleme yöntemleri ile ilgili hiçbir açıklamam olmamasına rağmen, şahsım üzerinden yaratılan önseçime karşı şeklindeki algı çalışmalarına rağmen, partim ve yaşayacağımız yerel seçim sürecine zarar vermemek için sabırlı oldum ve sustum.

7 ADAY ADAYI VARKEN ÖN SEÇİMİN 
3 KİŞİ İLE YAPILMASI DOĞRU GELMİYOR
Ancak geldiğimiz noktada, CHP Parti Meclisi kararı ile yapılacak önseçime, aday adayı olarak müracaat etmiş 7 kişi varken, 3 aday adayının katılması ve diğer aday adayı arkadaşlarımızın bu haklarının elinden alınmış olması, şahsıma bu önseçime katılma hakkı verilmiş olmasına rağmen, bana çok doğru gelmiyor.

CHP İl Başkanı Osman Yayla,  Başkan Alan’a öyle şeyler söyledi ki! CHP İl Başkanı Osman Yayla,  Başkan Alan’a öyle şeyler söyledi ki!

MİLLETVEKİLLERİ VE İL YÖNETİMİ
ANKET VE ÖN SEÇİMİ AÇIKLAMALI
Bu konuda diğer dört aday adayı arkadaşımın düşüncelerinin ne olduğunu bilmiyorum ama tahmin ediyorum ki ortaya çıkan bu tablodan onlar da pek memnun değildir.
Acilen Milletvekillerimizin ve İl Yönetimimizin ortaya çıkan ve bir çok soru işareti barındıran bu durum ile ilgili aday adaylarını, parti üyelerini ve kamuoyunu, süreçle ilgili kararın ne şekilde alındığı, karara dayanak oluşturan anket çalışmalarının ne zaman, nasıl yapıldığı, neden yedi aday adayı var iken üç aday adayının katılacağı bir önseçim kararının alındığı hususlarında bilgilendirmeleri gerektiğini, bu açıklamaların en azından yaşanacak önseçimde ve yerel seçimlerde partimizin zarar görmesini engelleyeceğini düşünüyorum.

BU KADARINI DÜŞÜNEMEMİŞTİM
Ben bu yola çıkarken, Genel Merkezimizin aday belirlenmesi için anket, eğilim, önseçim kararlarından herhangi birinin tercih edilebileceğini bilerek ve alınan kararların her durumda arkasında olacağım inancı ile aday adayı oldum.
Açıkçası bütün aday belirleme yöntemlerinin tercih edilebileceğini öngörsem de, 7 aday adayının olduğu bir süreçten, aday adayı sayısının bilinmeyen formüllerle 3’e düşürülerek yapılacak bir önseçim yöntemini hiç aklıma getirmemiştim.

YAŞANACAK KRİZLER ÖNLENMELİ
Anket yapılır mevcut aday adayları ile, önseçim yapılır mevcut aday adayları ile, tüm bunlarda çıkan sonuç hepimizin peşine düşeceği sonuç olur.
Keşke bu bilinmez yöntem yerine tüm örgütümüzde coşkuyla karşılanacak ve yerel seçimler öncesi hepimize demokrasi şöleni yaşatacak şekilde bütün aday adaylarının dahil olduğu bir önseçim kararı alınmış olsaydı.
Genel Merkezimizin vermiş olduğu karara yönelik olarak düşünce ve eleştirilerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Saygı ve sevgilerimle”