Ertuğrul, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak olan maden işçisi alımıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 2 bin işçi alımı ile ilgili başvuru sürecinde. başvuruların tamamlanmasının ardından İŞKUR’un nihai listeyi açıklaması üzerine ortaya çıkan yabancı uyruklu işçi skandalına da tepki göstermişti.

“Hemen hemen  tüm işçi alımı ilanlarında yer alan ‘TC vatandaşı olmak’ şartı bu kez TTK ilanlarında yer almadı. Binlerce iş  bekleyen ve umudunu TTK’ya bağlayan gençlerin kafasında Türk vatandaşı dışında yabancı uyruklu kişilerin de işe alınacağı düşüncesini zaten getirmişti. İŞKUR’un nihai listesini açıklaması üzerine tepki gösterdik, uyardık bu duruma engel olunması gerektiğini belirttik. Bunun üzerine yabancı kimsenin başvuru yapamayacağına dair bir açıklama yapılarak üstü kapatılmaya çalışıldı. Bugün kurada ne oldu? TTK listesinin yayınlanmasıyla Türk olmadığı için tepki çeken ve 2022 yılında Türk vatandaşlığı alarak ikametini Zonguldak’a taşıdığını öğrendiğimiz Abdelrahman Abdellatey isimli kişi kurada asil listede yer aldı.

O gemi kurtarıldı! Zonguldak'a gelecek! O gemi kurtarıldı! Zonguldak'a gelecek!

Kura sonrası kuradan adı çıkan gençlerimizin görüntülerini izleyin. Heyecandan konuşamayan o gençlerimizi görün. Zonguldaklı bir sürü gencimizin iş umudunu TTK’ya nasıl bağladığını görün. Kendi gençlerimizin karnını doyurmaya değil nereden gelip nasıl bu hakka sahip olabildiği anlaşılamayan kişilerin üstelik birinci sıradan kuradan çıkmasını kabul etmiyoruz. Zonguldak’ımızın gençlerinin sahipsiz bırakılmasını kabul etmiyoruz. Zonguldak gençlerinin hakkı olan istihdamın yabancı uyruklu kişilere sağlanmasını kabul etmiyoruz.”