Emeklilerin dört gözle beklediği yeni dönem zam oranları için geri sayım başladı. Temmuz ayında açıklanacak haziran enflasyon rakamlarının ardından yeni emekli maaşlarının da belli olması bekleniyor. Bankalarda yeni müşteri çekebilmek adına emekli promosyonlarında güncellemeye gitti. Tüm emekliler 3 yıllık taahhüt şartı ile promosyonlardan yararlanma hakkına sahip. Peki, 2024 emekli promosyon tutarları ne kadar oldu?, En yüksek emekli promosyonu veren banka hangisi? İşte merak edilen detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli promosyon açıklaması sonrası bankaların emekli pomosyonları araştırılmaya başlandı. Kamu bankalarında yüzde 166 artan emekli promosyon tutarları, özelde en yüksek emekli promosyon miktarının da yüzde 44 artmasına sebep oldu. Böylece en yüksek emekli promosyon miktarı 18 bin TL oldu.

Yeni Proje (6)

Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram açıkladı. Bayram Milliyet'te yer alan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesi yaptığı açıklamada kamu bankalarının emeklilere ödeyeceği promosyon tutarlarının 8 ile 12 bin TL aralığına çıkarıldığını duyurmuştu. Kamu bankalarında yaşanan artışın diğer özel bankalar tarafından da takip edileceğinden bahsetmişti.

Nitekim öyle de oldu, şu anda özel bankalarda promosyonlar 20 bin TL sınırına dayandı diyebiliriz. Kamu bankaları 8 bin ile 12 bin TL arasında, özel bankalar ise 20 bin TL’ye yakın promosyon ücreti veriyor. 

TEMMUZ AYINDA EMEKLİLER NE KADAR ZAM ALACAK? 

Şu anda yüzde 18.72 oranında 4 aylık enflasyon farkı hak edildi. Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamları ise belli olmadı. Aylık yüzde 3’er enflasyon farkı gelse toplamda 6 ayda yüzde 25’lik fark ortaya çıkıyor. SSK ve Bağkur emeklileri için 5 puanlık refah payı artışı bekliyorum. Burada yüzde 30 oranında bir zam yapılabilir.

Memur ve memur emeklileri ise bu dönemde toplu sözleşmeden dolayı 5 puan daha az zam alacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 20 zammı hak edeceklerdir. Ama son yıllarda memur emeklileri ile SSK, Bağkur emeklilerin maaş zamları eşitlenmişti. Bu dönemde de memur emeklilerinin zam oranının SSK, Bağkur emeklileri ile eşitleneceğini düşünüyorum. Yüzde 25 olan enflasyon farkına 5 puanlık artış yapılarak yüzde 30 zam yapılacağını tahmin ediyorum.

"MEMURLARA REFAH PAYI BEKLEMİYORUM"

Memurlara geçtiğimiz dönemlerde 8 bin TL seyyanen zam yapılmıştı. Şu anda en düşük memur maaşı 33 bin TL seviyesinde. O nedenle ben memurlara ilave bir refah payı artışı olacağını düşünmüyorum. Yüzde 20 civarında bir zam yapılacaktır.

TEMMUZDA PROMOSYONLAR 20 BİN TL’Yİ AŞAR MI? 

Temmuz ayına kalmadan bankalarda promosyon ücretleri 20 bin sınırına dayanacaktır. Bankalar TL mevduat bulma yarışında, kendi bankalarına emekli müşteri çekmeleri kendi lehlerine olacaktır.

YÜKSEK PROMOSYON ALMAK İÇİN TEMMUZ AYI BEKLENMELİ Mİ? 

Emeklilerimiz temmuz ayını beklemeden gidip anlaşma yapabilirler. Banka değiştirecekler harcama durumları ve ihtiyaçlarına göre bir an önce değişiklik yapabilirler.

Tuvaletteki kadınların fotoğrafını çeken polis hakkında şok karar! Tuvaletteki kadınların fotoğrafını çeken polis hakkında şok karar!

BANKA SEÇİMİ YAPARKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİ? 

Burada uygun kredi imkanı olup olmadığına, kredi kartı olup olmadığına dikkat etmeliler. Diğer ekstra olanaklara bakmalılar. Sadece internet bankacılığı üzerinden değil şubelere fiziki olarak giderek sormalılar.”

EN YÜKSEK PROMOSYON ÖDEMESİ YAPAN BANKALAR LİSTESİ

AKBANK SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı emekli maaşını 01 Mayıs – 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Akbank’a taşıyanlara 15.000 TL’ ye varan promosyona ek 2.500 TL chip-para ile birlikte toplamda 17.500 TL ödeme yapılıyor.

ING 

Emekli maaşıING’ye taşıyanlara 15 bin TL’ye varan promosyona ek otomatik fatura talimatına 3.000 TL’ye varan ek nakit promosyon ödemesi yapılıyor. Toplamda 18 bin TL ödeme alınabiliyor.

YAPI KREDİ 

Maaşını Yapı Kredi'ye taşıyan emeklilere 18.000 TL’ye varan' promosyon ödemesi yapılıyor.

GARANTİ BBVA 

Emekli maaşını Garanti BBVA’ya taşıyan emeklilere 15 bin TL ödeme yapılıyor.

İŞ BANKASI 

İlk emekli maaş ödemesi için İş Bankası'nı tercih eden veya mevcut emekli maaşını İş Bankası'na taşıyan SGK emeklilerine (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur) 12.000 TL’ye varan promosyon ödemesi yapılıyor.

Editör: Gül Pehlivan Al