Milyarder iş insanı Elon Musk'ın 2018 yılında attığı bir tweet nedeniyle açılan davada ikinci duruşma görüldü. Musk, bizzat katıldığı duruşmada, paylaşımında hiçbir şaka amacı olmadığını savundu.

Musk'ın yaptığı açıklamalara göre o yıllarda Tesla'nın tamamını satın almak, Musk'ın en büyük hayali olan Mars'a gitmekten daha önemliydi... Elon Musk, 2018 yılındaki paylaşımında Tesla hisselerini 420 dolar karşılığında satın almayı düşündüğünü ve hatta bunun için finansman sağladığını, başka bir deyişle fonların güvence altına alındığını belirtmişti.

Ancak bu açıklamaya güvenerek işlem yapan ve sonrasında hayal kırıklığına uğrayan Tesla hissedarları, Elon Musk'ın yalan söylediğini, Tesla'yı satın almadığını ve bunun sonucunda da milyar dolar seviyesine ulaşan para kaybı yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Milyarder İş Adamının SpaceX hisseleri, Tesla'yı satın almasına yetiyordu

Elon Musk'ın paylaşımındaki "finansman sağlandı" ifadesi de soruldu. Milyarder iş insanı, SpaceX'teki hisselerini işaret ederek, hisse satışı ile Tesla'nın tüm hisselerini satın alabilecek güce sahip olduğunu açıkladı.

Elon Musk'ın avukatları, söz konusu paylaşımın önemli olmadığını, Elon Musk'ın söz konusu açıklamayı yaparken yanlış kelimeler seçtiği için böyle bir şey yaşandığını ifade ediyorlar. Ancak davacı taraf avukatlarına göre durum farklı.

Buna göre Elon Musk, söz konusu paylaşımı bilinçli olarak yaptı ve Tesla hisselerinde dengesizlik yaşanmasına neden oldu. Örneğin; Glen Littleton isimli davacı, yapılan açıklama nedeniyle kararsız kaldığını, neticede 3.5 milyon dolar para kaybı yaşadığını söylüyor.