XBB ilk olarak ağustosta Hindistan’da görülmüş ve kısa sürede ülkede baskın alt varyant haline gelmişti. Virüs haftalar içinde XBB.1 ve XBB.1.5 alt varyantlarıyla Singapur dahil Asya'nın birçok kesiminde hızla yayılmıştı.

DSÖ'den yapılan açıklamada, XBB.1.5'in hızla yayılmasının büyük kaygıya yol açtığı belirtildi. DSÖ'nün Covid sorumlusu Dr. Maria Van Kerkhove, “Avrupa'daki bazı ülkelerde ve ABD'de görülen yükselişten endişeliyiz. Bu bölgelerde XBB.1.5 hızla diğer varyantların önüne geçti” dedi.

ABD'de vakaların yüzde 70'ine yakınından sorumlu olan alt varyantla beraber, vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesinden endişe ediliyor. ABD'de vaka sayısının bir ayda yüzde 4 artmasının en önemli nedeni olarak gösterilen XBB.1.5, son günlerde Avrupa'da da hızla yayılıyor.

AŞILARI ETKİSİZ KILACAK VARYANT ENDİŞESİ

Bilim dünyası, bir süredir Covid aşılarını etkisiz kılabilecek yeni Covid varyantlarını inceliyor. Uzmanlara göre XBB.1.5 alt varyantının hızla yayılması, virüsün tekrar tekrar mutasyona uğrayarak daha tehlikeli ve ölümcül bir Covid varyantı ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bağışıklığı aşma konusunda diğer Covid alt varyantlarından daha güçlü olan XBB.1.5’in vakaların yeniden patlama yapmasına yol açabileceğinden endişe ediliyor. Bilim insanları, daha önce Covid geçirenlerin de yeni alt varyanta karşı yeterince korunmadığı uyarısında bulunuyor.

XBB varyantı koronavirüs farklı olduğu, ölümcül olduğu ve kolayca doğru şekilde tespit edilemediği için herkesin maske takması tavsiye ediliyor:

XBB virüsünün belirtileri:

  1.  Öksürük yok.
  2.  Ateş yok.
  3.  Eklem ağrısı.
  4.  Baş ağrısı.
  5.  Boyun ağrısı.
  6.  Üst sırt ağrısı.
  7.  Zatürre.
  8.  Genel iştah kaybı.