Çaycuma Havalimanı'nın 2024 yılı yolcu trafiği istatistikleri açıklandı! Çaycuma Havalimanı'nın 2024 yılı yolcu trafiği istatistikleri açıklandı!
Çaycuma Belediyesi  3-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak olan “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliğinin programını açıkladı. Her yıl düzenlenen etkinlikte Prof. Dr Celal Şengör de konferans verecek.
ERKAN GENİŞ’İN RESİM SERGİSİ ÇAYCUMA BELEDİYESİ FUAYESİNDE
Geçtiğimiz ay açılışı yapılan Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezinde, 3 Mayıs Cuma günü sergi açılışlarıyla başlayacak etkinlikler, aynı yerdeki kitap imza ve yazar söyleşileriyle devam edecek. Özlem Kesimer taş boyama, Ekrem Murat Zaman gazete kupürleri, Kent Konseyi Kadın Komisyonu kadın el emeği sergisi açarken Erkan Geniş’in resim sergisi Çaycuma Belediyesi fuayesinde yer alacak.
EKREM MURAT ZAMAN İZLEYİCİLERE BİR DE KONFERANS VERECEK
Aynı gün yapılacak imza günü ve yazar söyleşilerinde yeni kitap yayımlayan Çaycumalı şair ve yazar Solmaz Demir, Mehmet Paşkahyaoğlu, Ali Nuri Güntekin yer alırken, “1935 – 1950 Yılların Arasında Zonguldak ve Ocak Gazetelerinde Çaycuma” sergisini açan Ekrem Murat Zaman izleyicilere bu konuda bir konferans da verecek.
ZONGULDAK’IN PAVAROTTİ’Sİ DE SAHNEYE ÇIKACAK
Çaycumalılar Buluşuyor’un birinci günü Zonguldak’ın Pavarotti’si olarak tanınan Hasan Doğru konseriyle son bulacak. Doğru’ya Ferhat Livaneli Orkestrası’nın eşlik edeceği konser Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak. Doğru saat 20.00’de başlayacağı konserde, Türk müziğinin önemli eserlerini seslendirecek.
BAŞKAN KANTARCI KENT DIŞINDAN GELEN KONUKLARIYLA KENT TURU YAPACAK
Etkinliklerin ikinci günü dileyen herkesin katılımıyla yapılacak bisiklet turu ile başlayacak. Belediye önünde toplanacak bisikletliler Nihat Kantarcı Caddesi üzerinden Kent Ormanı’na ulaşacak. Belirlenen parkur kapsamında Yaşam Park’tan da geçecek bisikletlilerin turu Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde sona erecek. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı kent dışından gelen konuklarıyla kent turu yaparak, çalışmalarını anlatacak.
 
ERKAN GENİŞ RESİM SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPILACAK
Çaycumalıların büyük buluşması, 4 Mayıs günü 13.15’te eski belediye binası önünde başlayacak. Burada Çaycuma Belediyesi Bandosu ile Halkoyunları Topluluğu gösteriler yaparken gelen konukların kaydı yapılacak. 13.45’te başlayacak kortej yürüyüşü sırasında Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup İstiklal Marşı okunacak. Kortej Nihat Kantarcı ve Hürriyet Caddesi üzerinden Çaycuma Belediyesine ulaşarak burada Erkan Geniş resim sergisinin açılışını yapacak.
ALPAGO VE BOZDOĞAN KENTLİ DAYANIŞMASINI ANLATACAK
Etkinlikler, Önceki Dönem Devlet Bakanı Önay Alpago ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Bozdoğan’ın konuşmacı olduğu “Kentli dayanışmasını güçlendirmek, hemşehrilik duygusunu korumak” başlıklı panelle devam edecek.
FORUMUN MODERATÖRLÜĞÜNÜ HASAN GEMİCİ YAPACAK
Panelin ardından “Çaycumalılar buluşuyor, tanışıyor, konuşuyor”  başlıklı forum yapılacak. Önceki Dönem Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin moderatörlüğünü yapacağı forumda katılan herkes Çaycuma’nın ekonomik, sosyal, kültürel gelişimiyle ilgili düşüncelerini açıklayabilecek.
CAN KANTARCI ROMANLARINI İMZALAYACAK
Etkinliklere, aynı zamanda, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın oğlu da olan Yazar -Çevirmen Can Kantarcı söyleşisi ile devam edilecek. Kantarcı söyleşi sonrasında, önceki romanı “Gölgedeki hayalet” ile son yayımladığı “İdük” adlı romanını imzalayacak.
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ SANATÇILARI KONSER VERECEK
Çaycumalılar Buluşuyor etkinliklerinin ikinci günü Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının konseri ile son bulacak. Çaycuma Belediyesi Perşembe Salonu’nda yapılacak konserde, opera sanatçıları Yaşar Barış Çark, Cem Buğdaycı, Emre Akkuş, Rauf Paşaoglu’na piyanosu ile Melahat İsmailova eşlik edecek.
VELİ BABA’DA HIDRELLEZ ŞENLİĞİ YAPILACAK
Etkinliğin son günü Veli Baba Türbesi’ne yapılacak doğa yürüyüşü ile başlayacak. Alana ulaşan yürüyüşçüler, diğer katılımcılarla birlikte “Hıdrellez” şenliği yapacak. Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği katılımcılara mangal yakarak çeşitli ikramlarda bulunacak.
 
BİLİM İNSANI PROF. DR. CELAL ŞENGÖR DE ÇAYCUMALILARLA BULUŞACAK
Çaycumalılar Buluşuyor etkinliklerinin finali, tanınmış Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör söyleşisi ile yapılacak. Genel konular üzerinde doğaçlama olarak görüşlerini açıklayacak. Prof. Şengör’ün söyleşisi 5 Mayıs Pazar günü, Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda yapılacak. Saat 12.00’de başlayacak söyleşi sonrası, Şengör, salondan gelen soruları da yanıtlayacak.
ETKİNLİK PROGRAMI ŞU ŞEKİLDE:
3 Mayıs 2024 Cuma
13.30        Sergi Açılışları:
Taşlara Özlem (Taş Boyama Sergisi) Özlem Kesimer
1935 – 1950 Yılların Arasında Zonguldak ve Ocak Gazetelerinde Çaycuma (Gazete Kupürleri Sergisi) Ekrem Murat Zaman
Kadın El Emeği Sergisi
Yer:  Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi İmza Günü
14.00        Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencileri Kitaplarını İmzalıyor (Gün boyu)
14.00        Solmaz Demir
14.30        Mehmet Paşakahyaoğlu
15.45        Ali Nuri Güntekin
17.00        Söyleşi: Ekrem Murat Zaman
Yer: Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi
20.00 Halk Konseri
Hasan Doğru
Yer: Cumhuriyet Meydanı
4 Mayıs 2024 Cumartesi
09.30  Çaycumalılar pedal çeviriyor - Bisikletle kent turu
Buluşma Yeri: Çaycuma Belediyesi Önü
11.00  Kent dışından gelen konuklarımızla şehir gezisi
Buluşma Yeri: Çaycuma Belediyesi Önü
13.15 Eski Belediye Binası Önünde Buluşma ve Kayıt
Çaycuma Belediye Bandosu Konseri
Çaycuma Belediyesi Halkoyunları Topluluğu Gösterisi
13.45   Kortej Yürüyüşü
 (Nihat Kantarcı ve Hürriyet Caddesi üzerinden Çaycuma Belediyesi)
13.50   Saygı Duruşu, İstiklal Marşının Okunması ve Çelenk Sunumu
Yer:   Atatürk Anıtı
14.25 Erkan Geniş Resim Sergisi Açılışı
Yer:   Çaycuma Belediyesi Giriş katı
14.45  Panel: Kentli dayanışmasını güçlendirmek, hemşehrilik duygusunu korumak
Önay Alpago (Önceki Dönem Devlet Bakanı)
 Prof. Dr. Recep Bozdoğan (Marmara Üniversitesi)
Yer:   Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu
15.45  Forum             
 “Çaycumalılar buluşuyor, tanışıyor, konuşuyor”
Moderatör: Hasan Gemici (Önceki Dönem Devlet Bakanı)     
Yer: Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu
18.00 İmza Günü
Yer: Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu
19.30   Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları Konseri
Yer: Çaycuma Belediyesi Perşembe Salonu
5 Mayıs 2024 Pazar
10.30   Veli Baba’ya Doğa Yürüyüşü (Araçlarla Torlaklar köyüne hareket)
12.00    Söyleşi
Prof. Dr. Celal Şengör
Yer:   Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu
13.00  Hıdrellez Şenlikleri
15.00  Çaycuma’ya hareket
Yer:    Torlaklar Köyü Veli Baba Türbesi Alanı
Not: Hava koşullarına göre açık alanda yapılacak etkinlikler, Çaycuma Belediyesinin 7. Katındaki Çarşamba ve Perşembe Salonlarına alınacaktır.
Editör: Şeyma Kaya