Kalp krizini tetiklemesi bir yana bağımlılık yapan enerji içecekleri intihara bile sürüklüyor. Enerji içecekleri yoğun olarak şeker ve kafein içeriyor. Bu iki maddenin yan yana gelmesiyle tehlikenin boyutu artıyor. Reaksiyonun vücuttaki etkileri ise korkutucu. Özellikle gençler arasında çok tüketilen enerji içeceklerinin psikolojik sonuçları da var.

Arslan Keleş'ten Saffet Bozkurt'a özel teşekkür! Arslan Keleş'ten Saffet Bozkurt'a özel teşekkür!

İNTİHAR DÜŞÜNCESİNİ TETİKLİYOR
Gençler arasında sınavdan ya da spordan önce enerji içeceği içmek adeta alışkanlık haline gelmiş. Oysa tehlikeleri saymakla bitmiyor. Enerji içecekleri sadece fiziklsel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor. Son araştırmalar bu tür içeceklerin intihar düşüncesini tetiklediği ortaya çıkardı.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Korkut, "Yüksek oranda şeker bar bunlarda tabi ki obezite olarak, bölgesel yağlanmalara, karaciğer yağlanmalarına, insülin direncine ve şeker hastalığına davet edecektir. " ifadelerine yer verdi.

"ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRABİLİR"
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan, "Özellikle çok tüketildiği zaman kalpte spazm yapabilirler, ritim bozukluğu yapabilirler bunun sonucunda kalp krizi riskini ve ani ölüm riskini arttırabilirler.

Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Tuman ise , "Çevreye zarar verme gibi davranışlara, intihar düşüncelerine de neden olabilir." dedi.