Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği BİLSEM sınavlarının takvimi belli oldu.Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından açıklama gelmesinin ardından adayların Bilsem sınavına yönelik araştırmaları da hız kazandı. 
Her sene MEB tarafından düzenlenen BİLSEM sınavları oldukça ilgi görmektedir.2023 yılında gerçekleşecek BİLSEM sınavları pek çok öğrenci ve Velilerin gündeminde yer alıyor. Peki BİLSEM sınavı nedir? Bilsem sınavı ne zaman yapılacak? BİLEM sınavında kaç soru sorulacak? BİLSEM takvimi belli oldu mu? BİLSEM sınavına kimler katılabilecek? Detaylar haberimizde...


Öğrenciler yetenek alanlarına göre ,15 Mayıs 2023- 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında bireysel değerlendirmeye alınacak. Kayıt olmaya hak kazanan öğrenciler 4 Ağustos 2023'te ilan edilecek.

10 OCAK’TA BAŞLIYOR
10 Ocak 2023: Ön değerlendirme uygulamalarına alınacak öğrencilerin giriş belgelerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yayımlanması
14 Ocak 2023- 09 Nisan 2023: Öğrencilerin yetenek alanlarına göre ön değerlendirme uygulamalarına alınması.
 19 Nisan 2023: Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesi.
 24-28 Nisan 2023: İtiraz başvurularının alınması.

BİLSEM SINAVI NEDİR
Açılımı, Bilim ve sanat Merkezleri'dir. Bilim ve Sanat Merkezleri'nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem'e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

BİLSEM’DE SORU SAYISI VE SINAV SÜRESİ NE KADAR
Sınıflara göre değişiklik gösteren BİLSEM genel yetenek sınavı Geçen sene 1. sınıflar için 60 soru çıkarken 2. ve 3. sınıflara 70 soru çıktı. BİLSEM genel yetenek sınavlarında her doğru cevap 10 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Geçtiğimiz senelerde 4. sınıflar BİLSEM sınavına giremezken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl BİLSEM sınavlarına 4. sınıfları da dahil etti. Adaylar bu sınavlarda her bir oturum başına 100 dakika süre verilmekte.