Ak Parti heyeti Posbıyık ile ne konuştu! Ak Parti heyeti Posbıyık ile ne konuştu!
Çaycuma Çevre Platformu Sözcüsü Züleyha Nur, adını değiştirip Çaycuma’da 840 dönüm alana yerleşmeye çalışan Makzon yöneticilerine seslendi: “‘Filyos Vadisi’nde kalan son arazi. Çok değerli bir alan ama biz her türlü bağlantıyı kurduk, onda biri ucuza kapatacağız. İnşaatların parasını da uzun yıllar sonra ödemek üzere devletten alacağız. Geç kalmayın, koşun, payınızı kapın’ diyerek talana çağırdığınız alanlar, bu bölgenin ekolojik değeri en yüksek topraklarıdır. Sadece insanların değil, kurdun, kuşun, karıncanın da yuvası olan bu alanların yağmalanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.
Çaycuma Çevre Platformu Sözcüsü Züleyha Nur, bir açıklama yaparak, Filyos Vadisi’nin resmen yağmalandığını, bunu yapanların, artık gizlemeye bile gerek görmediğini söyledi. Nur açıklamasında, “Paragözlerin yağmasına uğrayan Filyos Vadisi’ndeki gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Bölgemizin en önemli akarsuyu, tek tatlı su kaynağı olan Filyos Irmağı’nın, dört bir yanı parsellenerek, etrafında ırmak ekosistemini bozacak, sularını kirletecek projeler geliştiriliyor. Yalnızca iki şirkete pay edilen Endüstri Bölgesine yeni alanlar eklenmeye çalışılıyor, hâlâ üretim yapılan verimli tarım alanları, uluslararası şirketlerin talebiyle, üzerine beton dökülüp, lojistik merkez adı altında, devasa kamyon, tır parkına çevrilmek isteniyor.” dedi.
840 DÖNÜM KAMU ARAZİSİNE, UCUZ YOLDAN ÇÖKMEK İSTİYORLAR
Makzon’un ad değiştirip Çaycuma’da 840 dönüm alanı kapatmaya çalışmasına da itiraz eden Nur, sözlerini, “Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Zonguldak’ta kurulan bir sanayi sitesi kooperatifi, adresini Çaycuma’ya taşıyıp, başına bir Çaycumalı atayarak, Erenköy civarında, 840 dönüm kamu arazisine, ucuz yoldan çökmek istiyor. Kooperatifin yeni başkanı, siyasi ilişkilerini kullanarak, araziyi nasıl ucuza kapatacaklarını açıklayıp, herkesi, adeta yağmadan pay kapmaya çağırıyor. Fütursuzca yapılan bu açıklamalar, paragözlerin, artık hiçbir şeyi gizlemeye gerek duymayacak kadar pervasızlaştığını da gösteriyor.” diyerek sürdürdü.
ANLATILAN KALKINMA MASALLARIYLA KAMUOYU İKNA EDİLİYOR
Nur açıklamasında “Kooperatif Başkanlığına atanan kişinin büyük bir fütursuzlukla açıkladığı gibi, çıkar çevreleri önce bir araya gelip, parselleyeceği alanı belirliyor. Üzerinde avan bile sayılmayacak projeler uydurup, gerekli yerlere sunuluyor. Plan, siyasi ayağın devreye girip, başta imar durumu olmak üzere, önündeki engelleri kaldırmasıyla tamamlanıyor. Daha sonra, uyduruk kalkınma masalları, iş-aş yalanlarıyla kamuoyu ikna edilmeye çalışılıyor.” ifadelerini de kullandı.
KULLANIM KARARLARI, DEVLET AKLI İLE DEĞİL, GÜÇ ODAKLARININ ÇIKARLARINA GÖRE ALINIYOR
Girişime itiraz edeceklerini de dile getiren Nur, “Yaşananlar, Filyos Vadisi’ndeki kullanım kararlarının, devlet aklı ile değil, bölgeye çöreklenmiş güç odaklarının çıkarlarına göre alındığını gösteriyor. Yöre halkına en küçük bilgi verme gereği bile duyulmadan alınan bu kararlar, ormanlarımızı tahrip ediyor, tarım alanlarımızı yok ediyor, sularımızı kirletiyor. En verimli tarım alanlarını geri döndürülemez şekilde tahrip edip, bölgenin gıda güvenliğini de tehdit eden bu duruma asla sessiz kalmayacağız.” diyerek açıklamasını sürdürdü.
TALANA ÇAĞRILAN ALANLAR, BÖLGENİN EKOLOJİK DEĞERİ EN YÜKSEK TOPRAKLARI
Nur açıklamasını, “Tüm güç odaklarına sesleniyorum: ‘Filyos Vadisi’nde kalan son arazi. Çok değerli bir alan ama biz her türlü bağlantıyı kurduk, onda biri ucuza kapatacağız. İnşaatların parasını da uzun yıllar sonra ödemek üzere devletten alacağız. Geç kalmayın, koşun, payınızı kapın’ diyerek adeta talana çağırdığınız alanlar, bu bölgenin ekolojik değeri en yüksek topraklarıdır. Sadece insanların değil, kurdun, kuşun, karıncanın da yuvası olan bu alanların yağmalanmasına asla izin vermeyeceğiz. Nasıl Endüstri Bölgesi’nin yarısını ele geçirip gübre fabrikası kurmak isteyen çevrelerin karşısına büyük bir onurla dikildiysek, bu girişime karşı da direneceğiz. Meşru her türlü yola başvurup doğamıza sahip çıkacağız. Bölgede yaşayan tüm vatandaşlarımızı, bu haklı davada yanımızda olmaya, niyetlerinin ucuza arazi kapatıp, hortumladıkları devlet kaynaklarıyla zenginleşmek olduğunu hiç çekinmeden söyleyen paragözlere karşı birlikte mücadeleye çağırıyorum.” diyerek tamamladı.
Editör: Bekir Ekici