Geçtiğimiz günlerde EPDK düzenlemesi ve rödevanslı saha işletmecilerinin sorunlarına değinerek ÇATES, EREN, KARDEMİR, ERDEMİR gibi kurumlara çağrıda bulunan Kotra, bu kez de çevre halk sağlığına zarar veren bulgular var ise gereğinin derhal yapılması için yetkililere seslendi.

Kotra, gece vakti çekilen görüntüleri paylaşırken şu ifadeleri kullandı
“Yerli kömüre teşvik kalktığı için ilk fırsatta bölgede faaliyet gösteren Rödevanslı işletmelerden kömür almayı durduran Eren Enerji’nin dün gece bacalarından bu ürpertici görüntüler ortaya çıktı.”

Kotra’nın paylaşımı şu şekilde:
Bu görüntüler Zonguldak’ta dev bir enerji yatırımı gerçekleştiren ve çevreci olmakla övünen bir şirketin faaliyet gösterdiği şirin beldemiz Çatalağzı’ndan. Yerli kömüre teşvik kalktığı için ilk fırsatta bölgede faaliyet gösteren Rödevanslı işletmelerden kömür almayı durduran Eren Enerji’nin dün gece bacalarından bu ürpertici görüntüler ortaya çıktı.

İşin elbetteki teknik boyutuna hakim değiliz. Lakin bu görüntüler bu güne kadar bize bölge halkının anlattığı şikayetleri doğrular nitelikte. Bize ulaşan teknik bilgilerde santrallerin stop edip tekrar devreye alınması sırasında dönem dönem bu tür görüntülerin yaşanabildiği boyutunda. Lakin yine bize ulaşan bilgiler arasında şirketin eski müdürünün geçmişte bu sıkıntılar dile getirildiğinde yıllar önce yapılan açıklamada bu görüntünün de ortadan kaldırılacağı yönünde şirketin beyanatının olduğu yönünde.

Üzerine basarak yeniden ifade ediyorum ki biz bu konunun uzmanı değiliz. Şirketin düşmanı gibi tavır sergileyemeyiz. Yetkili kurumlardan talebimiz bu görüntülerin ivedi bir şekilde araştırılması ve çevre halk sağlığına zarar veren bulgular var ise gereğinin derhal yapılarak yasaların herkese eşit şekilde uygulanmasıdır.

Zonguldak bizim, çevre bizim, işveren bizim, vatandaş bizim, sağlık bizim.