Zonguldak Valiliği bin 183 yaşındaki koruma altındaki porsuk ağacının kesilmesi ile ilgili açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada izin alınmadan ağaçların kesilmesi nedeni ile iş makinelerine el konulduğu ve adli sürecin başlatıldığı ifade edildi.

Haber alınamıyordu! Ali Eren'in cesedi bulundu! Haber alınamıyordu! Ali Eren'in cesedi bulundu!

Zonguldak Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“19.05.2024 tarihinde İlimiz Merkez İlçesi Elvanpazarcık Beldesi, Hayat Mahallesi mevkiinde kesilen porsuk ağacı ile ilgili olarak;

İlimizde geçmiş yıllarda yaşanan sel afetlerinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü 23. Bölge Müdürlüğünce; 2024 yılı yatırım programında bulunan Zonguldak Acılık Yukarı Havza Tedbirleri işi kapsamında yapılacak olan tersip bendi imalatları için kurum görüşleri alınmaya başlanmış, alanda herhangi bir kültür veya tabiat varlığı olmadığı ilgili kurumlarca belirtilmiş ancak Orman Genel Müdürlüğünden izin aşamasına gelmeden ilgili yüklenici firma tarafından izinsiz bir şekilde ağaçlar kesilmiştir.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünce sahada bulunan iş makinasına el konulmuş, ağaç kesme ve açma suçlarından suç zabtı tanzim edilerek adli makamlara bildirilmiştir. Adli süreç devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”