Midibüs ile motosiklet kazasında motokurye ölümden döndü Midibüs ile motosiklet kazasında motokurye ölümden döndü

Birol Üzmez'in Zonguldaklı maden işçilerinin yaşamını belgelediği 200 fotoğraftan oluşan fotoğraf gösterisi,  Zonguldaklı Madencilerin Büyük Ankara yürüyüşünün 33. yılı dolayısıyla 3 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 18:00’de Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Drama Salonu’nda yapılacak.

Üzmez'in 1989 -1993 yılları arasında Zonguldak'ta yaptığı çekimlerde madencilerin 1990 yılındaki grevi ve Ankara yürüyüşü ile 1992 yılında 213 madencinin ölümüyle sonuçlanan Kozlu grizu faciası da fotoğraflarının arasında yer alıyor.

Birol Üzmez “Madenciler” projesini şu sözlerle anlatıyor: 
"Zonguldaklı maden işçilerinin iş ve günlük yaşamlarını fotoğrafladığım bir dönemde, 1990 yılının Kasım ayında, Zonguldak Grevi yaşandı.
İşçisinden esnafına tüm Zonguldak'ı harekete geçiren grevde, işçiler, 36'ncı günden sonra Ankara yoluna düştüler.
Zonguldaklı madencileri fotoğrafladığım dönemim üzerinden 33 yıl geçti.
2008 yılında tüm arşivimdeki binlerce fotoğrafı tek tek ayıklayarak içlerinden 200 kadarını seçtim ve  bir fotoğraf gösterisi haline getirdim.
Yıllarca gözüm gibi koruduğum fotoğraflarımı tıpkı maden ocağından gün ışığına çıkan madenciler gibi ilk kez gün yüzüne çıkarmanın heyecanıyla doluyum." 

ÜÇLEME

Bu gösterimde, madencinin çilekeş yaşamlarını, çalışma, barınma koşullarını, grev, yürüyüş ve 263 madencinin ölümüyle sonuçlanan Kozlu grizu patlamasına ait görüntüleri birleştirerek sunmaya çalıştım.
Kömür madeni şehri olan Zonguldak'ta doğdum ve büyüdüm. Bu avantajla maden işçilerinin yaşamına içeriden bir gözle bakmaya çalıştım.
Fotoğraflarımın tamamı siyah beyaz negatif ve diapozitif filmlerden taranarak 14 dakikalık fotoğraf gösterisi haline getirilmiştir.