banner3

banner17

En başında oradaydık... Gurur duyduk

Savaş Çiloğlu Filyos Liman Projesi sürecini böyle anlattı
Zonguldak 07.06.2021, 11:05
659
En başında oradaydık... Gurur duyduk

Çaycumalılar Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Filyos Projesi’nin açılışının ardından ihale sürecinden bu güne olan süreci anlattı.

Zonguldaklılar olarak gurur duyduklarını belirten Çiloğlu düşüncelerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Çiloğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

Filyos Projesi sadece göç veren Zonguldak ın değil Batı Karadeniz’in kurtuluşudur. 2014 yılında limanın ihalesi yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Kamu Etik Kurulu Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın önderliğinde ihaleye Zonguldak tan bir heyetle bizzat katıldık. Bölgemiz için büyük umut olan projede limanın açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Böylesine önemli, bu büyük yatırım ile Zonguldak, Asya’nın Avrupa’ya açılan kapısı oluyor.

Filyos Projesi’nin her aşamasını bölge muhtarlarıyla birlikte yakından takip ettik. Onlarca kez olumlu görüşlerimizi ve gördüğümüz aksaklıkları basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaştık.

Yıllardır bu proje temcit pilavı gibi her seçimde önümüze geldi. Seçimlerden sonra da unutuldu. Zaman zaman umutsuzluğa kapıldık. Limanın açılması ile umutlarımız yeşerdi. Ülkemizin en büyük limanlarından biri olması sebebiyle de gururlandık. Ayrıca bölgemizde çıkartılacak olan doğalgaz ile Zonguldak tıpkı Sanayi Devrimi’nde olduğu gibi yeniden güzel ülkemin gündemi oldu. Bu şehir Cumhuriyet Tarihi boyunca Türkiye’ye hep kazandırdı. Kömürüyle ülkemi ısıttı sanayisine lokomotif oldu, Elektriği ile de aydınlattı, Demir ağlarla ülkemizin dört bir tarafı örülürken demire şekil verdi. Bu gün limanıyla , doğalgazıyla ve kömürüyle Asya’nın incisi olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Bizler de Zonguldaklılar olarak bundan gurur duyuyoruz. Biz her dönemde üretmek, çalışmak ve bu ülkeye kazandırmak istedik. Bu şehir her dönemde üreterek lokomotif oldu. İlklerin şehri Zonguldak ülkesine yine bir ilki kattı. Limanı, yapılacak olan endüstri tesisleri ve doğalgaz üretim merkeziyle eski günlerine geri dönecektir. İstihdam alanları genişleyecek, yaklaşık 10 bin gencimize ekmek ve umut kapıları açılacaktır. Bu umut kapıları açılırken çevrenin korunması ve çevreye zarar vermeyen yatırımlara öncelik verilmesi çok önemlidir.

İşlerimiz limanın bitmesiyle son bulmadı. En öncelikli yapılması gereken çalışmalar

-Zonguldak kent merkezi ve Filyos’un ulaşım bağlantılarının biran önce bitirilmesi.

-Bölgede oluşacak yeni yerleşim yerlerinin planlanması

-Buraların su ihtiyacının çözülmesi.

-Çevreye gereken hassasiyetin gösterilmesi gibi konular ivedilikle önemlidir.

Projenin hayata geçmesinde emeği geçen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu projede görev alan gelmiş geçmiş tüm emeği olanlara, bakanlarımıza, milletvekillerimize, siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Emeğin başkenti üretiminde başkenti olmaya hazırdır.”

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (1)
LİMAN 2 hafta önce
Gibi 10 tane daha olsa yine bir şey olmaz Zonguldak’ın altına dinamit ???? koydular.
Önce ocakları adam etsinler,yeni teknoloji sistemler kursunlar,işçi alsınlar,tabanda kömür asla bitmez.
Cami yaptıracağına ocakları iyileştirsin de işsiz gençlerimize istihdam sağlansaydı.
Günün Anketi Tümü
TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı? TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı?
22°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@