banner3

banner17

Ayyıldız raporu açıkladı... Çağrıda bulundu

Çevre ve Şehircilik İl Müdür vekili Şenol Ayyıldız, Zonguldak’ta sıfır atık raporunu yayımladı.
Zonguldak 05.06.2021, 17:06
104
Ayyıldız raporu açıkladı... Çağrıda bulundu

Çevre ve Şehircilik İl Müdür vekili Şenol Ayyıldız 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile basın açıklaması yaparak Zonguldak’ta sıfır atık raporunu yayımladı.

Ayylıldız,  sıfır atık projesinin yaygınlaşması temennisi ile yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
Bilindiği üzere, tüm Dünya’da her yıl 5 Haziran çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve çeşitli faaliyetlerde bulunulması amacıyla “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanmaktadır.

Sanayileşme, artan nüfus, modern tüketim alışkanlıkları hızlı ve düzensiz kentleşme doğanın kendi kendini yenileyebilmesini imkânsız kılmaktadır. Dolayısıyla oluşan çevre sorunlarının ortadan kaldırılması, yine çevreyi kirleten insanoğlunun eliyle sağlanmakta ve bu çalışmalar için Dünya genelinde oldukça büyük kaynaklar harcanmaktadır.

Bu noktada önemli olan husus atıkların oluşmasının engellenmesi olmalıdır. Tam da bu hedef doğrultusunda sürdürülebilir çevre ilkeleri göz önünde bulundurularak Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ve etkin bir şekilde yürütülmeye devam eden “Sıfır Atık Projesi” ülkemiz açısında gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakabilme adına önem arz etmektedir. İlimizde de söz konusu projenin başarı ile sürdürülmesi ve ortaya konulan hedeflere ulaşılabilmesi için yoğun çaba sarf edilmekte olup bütün kurum, kuruluş ve işletmelerin üzerlerine düşen sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmesi için İl Müdürlüğümüz tarafından gerekli çalışmalar hassas bir şekilde yürütülmektedir.

Sıfır atık projesi çalışmalarının öncelikle bireysel düzeyde, sonrasında kurumsal ve yerel yönetimler genelinde yaygınlaştırılması için İlimizde bulunan bütün paydaşlarla birlikte gerekli adımların atılmasına bundan sonrada daha etkin bir şekilde devam edilecektir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda sürdürülen çalışmalar neticesinde bugüne kadar 19.800 ton atık toplanarak lisanslı geri kazanım veya geri dönüşüm tesislerine gönderilmesi sağlanarak ekonomiye kazandırılmıştır. Bu sayede 12.426 ağacın kesilmesine engel olunmuş; ayrıca 12.994 m3 atık depolama alanından, 20.467 m3 su tüketiminden ve 10409569 kW enerjiden tasarruf sağlanmıştır.

Bu vesileyle gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakılabilmesi için bütün bireylerin ve bütün kurum/kuruluşların çevrenin korunması ve güzelleştirilmesi yönünde bilinçli hareket etmelerinin temenni eder, bütün vatandaşlarımızın 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutlarım.”

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı? TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı?
22°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@