Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Gerze ve birçok köyde uğur böceklerinin sayılarının artması vatandaşları tedirgin etti. Peki Uğur böceklerinin neden sayısı arttı? Uğur Böcekleri halk sağlığını tehdit ediyor mu? İşte haberin detayları.

Zonguldak Devrek istila altında! Köylüler çaresiz! Zonguldak Devrek istila altında! Köylüler çaresiz!

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, 2022 yılında TRT Haber’e yapmış olduğu açıklamalarda, bu böceklerin özelliklerini değerlendirmişti.

Prof. Dr. Satar'ın yaptığı açıklamalara göre, “Uğur böcekleri normalde açık havada yaşadıkları ve bitki zararlılarıyla beslendikleri için faydalı sayılırlar. Bu böcekler böcek ilacı (pestisit) ihtiyacını azaltmada oldukça faydalı olmuş ve birçok hastalığa sebep olan, yaprak bitleri, akarlar ve kabuklu bitler taşıyan sert ağaçlı ormanları rahatlatmıştır.”

“İnsan için yararlı böceklerden biridir”

Satar, bu böceğin yararlı türlerden biri olduğunun altını çizerek, biyolojik mücadeledeki önemine dikkati çekti. “İnsan için yararlı böceklerden biridir. Uğur böceğinin larvaları ve yetişkinleri, yaprak bitlerini ve koşniller gibi zararlı böcekleri büyük oranda yedikleri için biyolojik mücadelede kullanılır. Rivayetlere göre zamanın birinde bahçeleri zararlı böcekler istila etmiş. Çaresiz kalan halk çözüm aramaya başlamışlar ama bu böceklerle hiçbir şekilde baş edememişler. Ta ki uğur böcekleri ortaya çıkana kadar. Uğur böcekleri bu zararlı hayvanları hepsini yok etmiş. O gün bugündür, uğur böceklerinin uğuruna inanılır. Bu kadar faydası olan bir böcek nasıl uğursuz sayılabilir ki.”

ZBEÜ'yü fena vurdu 68 ağaç direniyor ZBEÜ'yü fena vurdu 68 ağaç direniyor

“Tedirgin olacak hiçbir şey yok”

Satar, bu böceklerin evde üremediklerine ve yiyeceklere de dokunmadıklarını belirtti. "Uğur böceklerinin üzerinde 7 siyah nokta varken bu böcek de 15 ile 21 arasında siyah nokta var. Biraz sürü halinde yaşayıp istilacı bir böcek olduğundan vatandaşlar tedirgin olabiliyorlar. Aslında tedirgin olacak hiçbir şey yok. Bunlar faydalı böcek grubundandır. Kendinden küçük olan böcekleri yerler. İnsanlara hiçbir zararı yoktur, ev içinde üreyemezler, yiyeceklere dokunmazlar, ahşaba zarar vermezler. Bu böceği aslında tarlalarımızda veya evlerimizde gördüğümüz zaman mutlu olmamız gerekiyor.

Haber- Melisa Sapaz