Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan ile Zonguldak Barosu’na kayıtlı Av. Meral Çolak arasında geçen diyaloğa tepki geldi. Zonguldak Barosu Selim Alan’ın “Sen paranı aldın. Burada şov yapıyorsun” sözlerine karşı olduklarını belirterek yazılı açıklama yayınladı.

Süper kupa, 3 Ağustos'ta oynanacak Süper kupa, 3 Ağustos'ta oynanacak

Zonguldak Barosu Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde:
“Geçtiğimiz günlerde Zonguldak yerel basınında yer alan haberlerde, Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’ın makamında Zonguldak Valisi Sayın Osman Hacıbektaşoğlu,  Fevkani Köprüsü esnaf temsilcileri ve Baromuz üyesi avukatlarının katılımı ile yapılan kapalı toplantıda yaşananlar konu edilmiştir.  Haberde, Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan’ın meslektaşımıza “Sen paranı aldın. Burada şov yapıyorsun” şeklinde hitap edildiği kamuoyuna yansımıştır.

Haberin yayınlandığı tarihten bugüne kadar Zonguldak Belediye Başkanınca habere ilişkin bir yalanlama yapılmamıştır. Bu da haberin doğruluğu yönünde tarafımızda kanaat oluşmasına neden olmuş, meslektaşımız ile yapılan görüşmede de toplantıda geçen diyalog doğrulanmıştır.

Avukatlık Kanununun 1. maddesinde belirtildiği gibi Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Meslektaşımızın müvekkilleri ile birlikte ilimizin en yüksek mülki idare amiri Sayın Zonguldak Valisinin de katılım sağladığı bir toplantıda sadece mesleği ve kanunun kendisine yüklediği kamu hizmetini yerine getirmesi nedeniyle küçük düşürülmeye çalışılması anlaşılabilir olmadığı gibi tarafımızca kabul edilemez bir tutumdur. Avukatlık bir mücadele mesleği olup bu tarz davranış ve eylemlerin avukatlarımızı ve mesleğimizi küçük düşürmek ve sindirmekten çok, meslek azmimizi arttırdığının ve mesleğimize olan bağlılığımızı kamçıladığının bilinmesini isteriz.

Mesleğini icra ederken, avukata karşı ister sözlü, ister fiziki, ister önümüzde olan örnek gibi küçük göstermek ve aşağılamak amacı güden her türlü şiddet eylemine karşı durduğumuzu ve bu eylemlere maruz kalan tüm meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

Fevkani Köprü esnafı ile birlikte yapılan görüşmede Zonguldak Barosu Avukatı Meral Çolak ile Başkan Selim Alan arasındaki diyalog şu şekildeydi:

SELİM ALAN: “Sen paranı aldın. Burada şov yapıyorsun”

MERAL ÇOLAK: “Bana sen diyemezsiniz. Siz diyeceksiniz. Ben sizin arkadaşınız değilim”

SELİM ALAN: Burada Vali Bey’le birlikte devleti temsil eden iki kişi olarak konuşuyoruz”

MERAL ÇOLAK: “Siz devleti temsil etmiyorsunuz. Vali Bey Devleti temsil ediyor. Siz seçilmiş bir siyasetçisiniz. Sizi biz seçtik”

SELİM ALAN: “Sen seçmedin. Sen bana oy vermedin”

MERAL ÇOLAK: ”Bana sen diyemezsiniz. Saygılı olun. Siz diyeceksiniz”